Czy warchlak duński jest lepszy od polskiego?

Warchlak duński jest lepszy?

Import warchlaków z zagranicy nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Wg danych GUS od stycznia do czerwca 2017r. sprowadzono do Polski ponad 2,6 mln sztuk o średniej wadze 29,3 kg. Czy jedyną przyczyną jest fakt, że warchlak duński jest lepszy?

Co daje Duńczyk?

Na krajowym rynku funkcjonuje co najmniej kilkanaście firm oferujących sprzedaż pochodzących z Danii warchlaków. Są to podmioty posiadające własną flotę pojazdów, duże możliwości logistyczne, a także zaplecze finansowe. Ten ostatni argument często ma znaczenie decydujące przy wyborze dostawcy warchlaka. Możliwość rozliczenia po zakończeniu okresu tuczu jest bardzo atrakcyjne dla rolnika.

Warchlak duński jest oferowany w wadze około 30 kg praktycznie w każdej ilości od 100 aż do 1500 sztuk. Niewątpliwym plusem jest możliwość sprawdzenia, po numerze kolczyka, statusu zdrowotnego zwierząt.

Duński farmer oferuje więc polskiemu rolnikowi coś, czego w większości przypadków nasi producenci nie mogą zaoferować. Duński system SPF udostępnia oficjalnie potwierdzoną zdrowotność.

A jak to wygląda w Polsce?

W Polsce nadal mało jest producentów, którzy są w stanie dostarczyć jednorazowo przynajmniej 600 sztuk wyrównanego wagowo warchlaka. Uruchomione niedawno programy wsparcia do produkcji loch w ramach PROW 2014-2020 w perspektywie mogą zmienić tą sytuację jednak jest to kwestia kilku lat. Niewielka skala produkcji powoduje przy większym zamówieniu duży rozrzut wagowy.

W sytuacji kiedy polskie fermy zaczną produkować warchlaki o wysokim (i potwierdzonym badaniami) statusie zdrowotnym, o odpowiedniej genetyce, ale przede wszystkim odpowiednich ilościach mogą stać się realną konkurencją dla Duńczyka.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz