Jak wybrać Duńczyka.

Kwestię wyboru warchlaka duńskiego lub polskiego omówiliśmy już w tekście Czy warchlak duński jest lepszy od polskiego? Przed hodowcą, który podjął decyzję o wyborze Duńczyka stoi jednak jeszcze jedna, najważniejsza: z jakiej fermy kupić warchlaka czyli potocznie, który kolczyk wybrać? Jak wybrać Duńczyka?

Zbierz informacje.

Po pierwsze starajmy się uzyskać możliwie jak najwięcej informacji o miejscu, z którego pochodzą zwierzęta. Pomoże nam w tym wyszukiwarka na stronie SPF. Po podaniu numeru kolczyka, otrzymamy informacje o szczegółowych danych fermy w Danii oraz stanie zdrowia stada.

O wyborze statusu zdrowotnego decydują indywidualne preferencje kupującego. Gorszy status to często niższa cena. Warto jednak poradzić się weterynarza sprawującego opiekę nad naszą hodowlą. Przecież to na niego spadnie obowiązek prowadzenia odpowiedniej profilaktyki i ewentualnego leczenia zwierząt.

Zapytaj o opinie innych hodowców.

Określenie statusu zdrowotnego to nie wszystko. Ważne są też doświadczenia innych hodowców w tuczu zwierząt z danego stada. Wywiad środowiskowy jest o tyle istotny, że wskaże nam jednoznacznie jakich cech użytkowych możemy spodziewać się po danych warchlakach. Mięsność jak i sama zdrowotność, konwersja paszy czy przyrosty dobowe w dużej mierze wynikają z uwarunkowań genetycznych.

Najlepszym sposobem na to jak wybrać duńczyka to zapytać więc innych tuczarzy o opinie o danych stadzie. Oczywistym jest, że duński warchlak przyrasta szybciej i nie potrzebuje tak silnej paszy jak ten od polskiego hodowcy. Jednak indywidualne doświadczenia i porady innych rolników zwiększą sukces w naszej hodowli. Tak naprawdę dopiero po sprzedaży danej partii tuczników będziemy mogli powiedzieć czy jesteśmy zadowoleni z danej partii warchlaków.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz