Tragiczna sytuacja sektora trzody chlewnej na Ukrainie.

Niepokojące dane z 2016r.

Sytuacja trzody chlewnej na Ukrainie jest niepokojąca. Opublikowane przez FAO dane za 2016r. wskazują jednoznacznie na oznaki załamania rynku wieprzowiny na Ukrainie. Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń, brak rentowności produkcji, import mniejszy o 23,2%, a także 8-krotnie mniejszy eksport niż w roku 2015. Wszystkie te czynniki doprowadziły do tragicznej wprost sytuacji w roku obecnym.

Potwierdziły się tym samym przewidywania Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej “POLSUS” z początku 2017r. dotyczące sytuacji sektora trzody chlewnej u naszego zachodniego sąsiada.

Gwałtowne zmniejszenie produkcji.

Spadek pogłowia świń w gospodarstwach z 3,69 mln sztuk w 2016r. do 3,33 mln sztuk obecnie to zmniejszenia aż o 8,4%. Jednak najbardziej martwi ograniczenie produkcji w sektorze ferm wielkotowarowych z 3,81 mln do 3,42 mln sztuk (spadek aż o 10,1%).

Jak dalej będzie wyglądać sytuacja sektora trzody?

Przewiduje się, że w 2018r. pogłowie świń na Ukrainie może wynieść tylko około 6 mln sztuk. Natomiast w perspektywie najbliższych kilku lat całkiem realny wydaje się scenariusz zmniejszenia produkcji o 15-20% czyli według prognoz sytuacja sektora trzody chlewnej będzie się pogarszać.

Oczywistym jest konieczność uzupełnienie braku zasobów krajowych poprzez import z takich krajów jak Kanada, Niemcy czy też Polska. Zakaz eksportu polskiej wieprzowiny z Mazowsza i Lubelszczyzny wprowadzono 16 sierpnia 2017r. Skutecznie utrudnia on ekspansję polskich firm na ten 45-milionowy rynek zbytu, dla którego tradycyjnie wieprzowina statystycznie stanowi ważny składnik diety.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz