Polska wieprzowina wjedzie do Serbii?

Spotkanie z delegacją serbską.

Jak poinformował Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zeszłym tygodniu doszło do spotkania na szczeblu wiceministrów. Tematem spotkania była szeroko rozumiana współpraca w dziedzinie rolnictwa, wymiana handlowa itd. Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki oficjalnie zwrócił się do przedstawicieli delegacji serbskiej o zniesienie ograniczeń w eksporcie jakimi obłożona jest polska wieprzowina i przewóz trzody chlewnej na terytorium Republiki Serbskiej.

Brak ognisk u trzody chlewnej.

Szansa na otwarcie rynku serbskiego jest realna. Jak informuje Grupa Zadaniowa ds. ASF działająca przy MRiRW w Polsce nie występują! ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Działania służb weterynaryjnych przynoszą oczekiwane efekty. Zagrożeniem są nadal dziki, jednak w perspektywie czasu problem prawdopodobnie zostanie rozwiązany poprzez zwiększone odstrzały i redukcję pogłowia tego gatunku.

Wieprzowina pod wpływem cen globalnych.

Szukanie alternatywnych rynków zbytu jak właśnie Serbia czy też Korea, a także walka z ASF to działania które można podejmować na szczeblu rządowym i na które władze mają realny wpływ. Spadki cen tuczników na rynkach światowych spowodowane rekordową produkcją w Stanach Zjednoczonych, ograniczenie eksportu europejskiej wieprzowiny do Chin. Te czynniki zewnętrzne są niezależne od rynku krajowego. W dobie globalizacji gospodarek narodowych, polski hodowca musi liczyć się z czasowymi trudnościami i niekorzystnymi okresami. Światowe trendy determinują cenę polskiego tucznika warunkując stopień opłacalności produkcji.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply