ASF nad Wisłą!

Śledząc bieżące doniesienia hodowcy trzody chlewnej myśleli, że będą mogli odetchnąć z ulgą. 10 listopada 2017r. GIW i Minister Rolnictwa ogłosili, że ostatni przypadek ASF u świń zanotowano równo miesiąc temu i, że strategia walki z chorobą przynosi oczekiwane rezultaty. Główny Inspektorat Weterynarii opublikował wczoraj dwa komunikaty o wystąpieniu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu legionowskiego. Jeden z przypadków potwierdzono w odległości niecałych 3 kilometrów od brzegu Wisły.

ASF nad Wisłą.

Z komunikatu dowiadujemy się o prawdziwym wysypie tej groźnej choroby. Osobniki padłe na terenie powiatu legionowskiego to odpowiednio 608 i 609 przypadek na łącznie 614 odnotowanych w Polsce u dzików. Znakomitą większość potwierdzonych ostatnio zarażeń odnotowano tradycyjnie na Podlasiu. Jednak właśnie te dwa osobniki znad Wisły spowodowały, że na hodowców trzody chlewnej z pozostałych części Polski padł strach.

Wisła nie zatrzyma dzików.

Dzik to zwierzę stadne mające nieprawdopodobne wręcz umiejętności do adaptacji we wszelkich możliwych biotopach. Bytuje zarówno na terenach leśnych, polnych jak i całkowicie zurbanizowanych. Związany ze spadkiem temperatur okres godowy (tzw. huczka), przypadający na listopad – grudzień jeszcze bardziej zwiększa obszar migracji tego gatunku. Zbliżająca się zima może powodować miejscowe tworzenie się kry i zamarzanie Wisły. Dziki będą więc miały otwartą drogę na zachód Polski i dalej przez Niemcy na kres kontynentu. Tylko masowy odstrzał może uchronić producentów trzody chlewnej przed prawdziwą katastrofą.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz