Animex w Rawiczu?

Spotkanie przedstawicieli firmy Animex z mieszkańcami.

Dzisiaj w Domu Kultury odbyła się sesja Rady Miejskiej z udziałem mieszkańców oraz przedstawicieli firmy Animex. Spotkanie to miało wyjaśnić wątpliwości dotyczące budowy zakładu mięsnego firmy Animex w Rawiczu.

Dokładna lokalizacja to tereny inwestycyjne znajdujące się na północ od Rawicza, we wsi Sierakowo. To właśnie mieszkańcy wsi Sierakowo, na której otoczenie będzie miał wpływ zakład, mają największe wątpliwości. Nie wszyscy jednak są przeciwni inwestycji, oczekują jednak wyjaśnienia wątpliwości. W związku z dużym zainteresowaniem, postanowiono zmienić porządek obrad.

Jakie plany ma Animex w Rawiczu?

Przypomnę, że planowana jest budowa zakładu mięsnego składającego się z ubojni o maksymalnych mocach ubojowych 4 mln tuczników rocznie (16 tys dziennie), rozbioru mięsa oraz pakowania wyrobów gotowych.

Rzecznik prasowy firmy Animex, Andrzej Pawelczak, zaczął od przedstawienia wszystkim firmy, którą reprezentuje. Jej wielkość, historię, współpracę z rolnikami, lokalnymi środowiskami, zatrudnienie oraz wpływ na polską gospodarkę. Wyjaśniał wątpliwości mieszkańców opierając się na liście pytań przesłanych do firmy. Dość szczegółowo odnosił się do każdego z punktów tymczasem mieszkańcy uważnie słuchali, wydaje się zatem, że wyjaśnienia były zadowalające.

Dlaczego Rawicz?

W kwestii wyboru lokalizacji szukając terenów inwestycyjnych skierowano się do Urzędu Marszałkowskiego województwa wielkopolskiego gdzie wskazano na tereny inwestycyjne w gminie Rawicz. Nie była to jedyna lokalizacja, którą brano pod uwagę, jednakże Rawicz znalazł się na krótkiej liście Animexu. Jako zalety wymienił przede wszystkim lokalizację w pobliżu dużej produkcji trzody chlewnej, odpowiednia wielkość działki inwestycyjnej, pobliże szlaków komunikacyjnych.

Korzyści

Powstanie kontrowersyjnego zakładu to jednak duże korzyści zarówno dla gminy jak i mieszkańców. Najważniejszą zaletą są wartościowe miejsca pracy, ponieważ oprócz pracowników uboju i rozbioru będzie potrzeba także kilkaset pracowników wykwalifikowanych: administracyjnych i technicznych. Te miejsca pracy przyczynią się także do powstania innych miejsc pracy w usługach, logistyce. Korzyści będą także dla hodowców, ponieważ konkurencja na rynku pozwoli im na uzyskiwanie lepszych cen. Gmina może korzyści z podatku od firm nie będzie miała dużego i firma jako nowy inwestor będzie zwolniona z podatku od nieruchomości, ale podatek dochodowy od osób fizycznych będzie płacony lokalnie.

I do dalej?

Mimo nacisków ze strony radnych jak i mieszkańców nie uzyskano spodziewanej odpowiedzi, czy zakład powstanie czy nie. Rzecznik prasowy Animexu powiedział natomiast, że decyzja jeszcze nie została podjęta. Powiedział, że konieczne jest spełnienie kilku warunków: zgoda rady miejskiej, spełnienie wymagań środowiskowych, uzyskanie wszystkich pozwoleń, zakup wszystkich działek na terenach inwestycyjnych. Doszedł jednak jeszcze jeden poważny czynnik jakim jest rozszerzający się ASF, który utrudnia eksport. Tymczasem ok 30% produkcji Animexu jest kierowane właśnie na rynki zagraniczne. W związku z tym właściciele podejmując decyzje biznesowe mogą wstrzymać inwestycję w budowę ubojni – bez względu na lokalizację.

Można jednak domniemywać, że jeżeli ASF nie powstrzyma inwestora, a wymienione wcześniej warunki zostaną spełnione – nowy zakład produkcyjny Animexu w Rawiczu powstanie.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz