Afrykański Pomór Świń (ASF) przekroczył Wisłę!

Komunikat PIW.

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził, że próbki pobrane od czterech padłych dzików w miejscowości Laski gmina Izabelin, powiat warszawski zachodni posiadają materiał genetyczny wirusa ASF. Oznacza to, że zarażone dziki przekroczyły linię Wisły.

ASF za Wisłą.

Jak informowaliśmy we wcześniejszym artykule, można było się spodziewać, że wkrótce to nastąpi jednak mało kto przewidywał, że sytuacja będzie aż tak bardzo dynamiczna. Kolejnych przypadków oczekiwaliśmy raczej na przełomie roku kiedy to kra skuje rzekę. Okazuje się jednak, że dziki prawdopodobnie przekroczyły koryto wpław.

Laski to miejscowość położona na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Niestety realne wydaje się, że wirus stamtąd rozpocznie dalszą ekspansję w kierunku zachodniej granicy kraju. Jest obawa, że może zostać zarażona ferma w regionie Grabicy, co oznaczałoby tragedię dla tamtejszych producentów trzody.

Co oznacza to dla rolników z Grabicy?

Tamtejsi rolnicy prowadzą intensywny tucz trzody, w dużej mierze oparty o importowanego z Danii warchlaka. Wpłynęłoby to niekorzystnie zatem na duńskich producentów i eksporterów warchlaków. Co więcej w rejonie Grabicy jest duże zagęszczenie producentów, więc znalezienie ASF u jednego z nich i wprowadzenie strefy, w której będą musiały zostać wybite tuczniki będzie dotyczyć wielu gospodarstw. Wprowadzenie strefy z ograniczenia będzie oznaczać problemy ze zbytem ogromnej liczby tuczników. Miejmy jednak nadzieję, że do tego jednak nie dojdzie.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz