Nowe przypadki ASF na Mazowszu.

Po zbadaniu próbek pobranych od martwych dzików Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych 10 przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie mazowieckim. To już prawdziwa plaga. Najgorsze, że nowe przypadki ASF aż w 7 przypadkach wystąpiły po zachodniej stronie Wisły. Tak duży udział świadczy o skoncentrowaniu dzików na danym obszarze.

Przez dużą populację dzików będą pojawiać się nowe przypadki ASF.

Znacznej wielkości populacja dzika bytuje w rozległych kompleksach leśnych otaczających Warszawę. Od zawsze rozrastała się poprzez dziki wyłapywane i przesiedlane w mieście przez służby miejskie. Przy znacznej liczbie osobników bytujących na tym terenie możemy spodziewać się prawdziwej epidemii na tym terenie. Szczególnie zaniepokojeni mogą być producenci trzody chlewnej z okolic Żuromina i Grabicy, a więc polskich zagłębi świń.

Specustawa nie rozwiąże problemu.

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że przygotowana została już specustawa dotycząca zwalczania ASF. Jej założenia nie mogą polegać wyłącznie na rekompensowaniu rolnikom poniesionych strat. Nie zatrzyma to ekspansji wirusa w kierunku granicy zachodniej.

Podjęte decyzje muszą zmierzać w kierunku znacznego ograniczenia populacji dzika w kraju. Jedynie znaczna depopulacja może uratować branżę producentów i przetwórców trzody chlewnej.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply