Import warchlaków utrudniony – Polska w czarnej strefie.

Na krajowym rynku funkcjonuje co najmniej kilkanaście firm których dziedziną jest import warchlaków z Danii. Są to podmioty posiadające własną flotę pojazdów, duże możliwości logistyczne, a także zaplecze finansowe.

Załadunek bezpośredni.

Do niedawna duża część dostawców duńskiego warchlaka korzystała z tzw. załadunków bezpośrednich (ang. direct loading). Oznacza to, że warchlak ładowany jest bezpośrednio na fermie, na której się urodził. Dzięki temu można było zaoszczędzić w łańcuchu kosztów około 1,50 EUR na sztuce. Tyle mniej więcej wynosi opłata za załadunek świń w tzw. punkcie eksportowym np Kolding. Punkt eksportowy to miejsce, do którego producent dostarcza warchlaka, a firma pośrednicząca w transakcji go odbiera.

Co to jest “czarna strefa” i jak wpływa na import warchlaków.

Czarna strefa – obszar znacznych obostrzeń w zakresie przewozu trzody narzuconych przez duńską weterynarię. W związku z występowaniem na terenie Polski przypadków afrykańskiego pomoru świń początkowo tylko wschodnie rejony kraju były objęte reżimem czarnej strefy. Stopniowo zwiększała swój zasięg i wydawało się, że oparta o prawobrzeżną część Wisły na długo utrzyma status quo. Jednak odnotowanie pierwszych przypadków ASF na zachodniej stronie Wisły oznaczało, że do strefy włączono również województwa: kujawsko-pomorskie, łódzkie i wielkopolskie.

Według duńskiej weterynarii, kluczowe znaczenie dla nierozprzestrzenienia się ASF na Europę zachodnią ma dokładna dezynfekcja pojazdu transportującego warchlaki. Jednak nawet gdy auto zostało odkażone, a było wcześniej w czarnej strefie to musi zostać poddane 7 dniowej kwarantannie, aby zrealizować załadunek bezpośredni. Weryfikacja następuje poprzez wydruk z GPS.

De facto oznacza to dla rolnika koniec oszczędności rzędu 6-7 zł na zakupionym warchlaku. Hodowcy z kujawsko-pomorskiego czy wielkopolski, którzy twierdzą, że ASF ich nie dotyczy są więc w błędzie. Ponoszą bowiem wymierny koszt niezdecydowania władz w walce z wirusem ASF.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply