Trzoda chlewna w USA – sukces w 2017.

Koniec roku w amerykańskim przemyśle wieprzowym to czas na podsumowania. W dobie globalizacji gospodarek narodowych, informacje zza oceanu pozwolą rodzimym producentom na ocenę i próbę przewidywania jaki będzie nadchodzący 2018r. Trzoda chlewna w pierwszej połowie 2017 roku notowała rekordowe ceny aby w drugiej połowie zanotować głębokie spadki.

Prognoza na 2018r.

Oczekuje się, że wysoki eksport będzie trwał przez większą część roku 2018. Amerykańska Federacja ds. Eksportu Mięsa informuje, że ostatnie miesięczne dane dotyczące eksportu wieprzowiny w USA spowolniły z zawrotnego wprost tempa, sięgającego nawet ośmiu procent, do zeszłorocznego rekordowego poziomu w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku. Zarówno pod względem wartości, jak i tonażu wzrosły i stanowią zaledwie 25% całkowitej produkcji wieprzowiny w USA poza granicami kraju. Duże banki, instytucje finansowe jak Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozują, że rok 2018 będzie rokiem dalszego wzrostu dochodów dla większości krajów na całym świecie. Jedyne miejsca, które pozostaną na obecnym poziomie rozwoju, to kraje, w których korupcja rządu jest szczególnie wysoka. Wyższe dochody zwiększają popyt na żywność, a więc także na wieprzowinę.

Świetne wyniki po czasowych trudnościach.

Ceny wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych utrzymują się na bardzo stabilnym poziomie aż od 2004r. Jedynie kilka wydarzeń czasowo spowodowały chwilowe zawirowania na rynku trzody chlewnej. W 2008r. podczas światowego kryzysu ekonomicznego gwałtownie spadły ceny składników pasz. W 2012r. prawie roczna susza w znacznym stopniu zniszczyła uprawy soi, kukurydzy oraz zbóż. A w 2014r. w wyniku epidemicznej biegunki świń trzoda chlewna w USA zmniejszyła pogłowie o 10%. Branża kolejno po tych wydarzeniach szybko się odradzała, a wcześniej ustalone linie trendów wzrostu produktywności i produktywności zostały szybko przywrócone.

Dobre warunki i stabilność produkcji.

Na przestrzeni lat zauważa się dostarczania coraz większej liczby, coraz cięższych tusz. Wzrasta powierzchnia lędźwi, głębokość schabu. Ten wzrost ma charakter procentowy. Oznacza to nie tylko wzrost produkcji, ale również postęp genetyczny, który zachodzi w produkowanych w USA świniach. Rokroczne bardzo bogate zbiory kukurydzy i soi, powodują dostęp do relatywnie taniego materiału paszowego. Trend zwiększania i poprawy warunków produkcji, który dostrzegamy u amerykańskich farmerów, nie jest możliwy bez długotrwałej rentowności. Paradoksalnie opisane wyżej trudności w produkcji trzody (susza, pomór i zawirowania finansowe) wyszły rolnikom na dobre. Czasowo zmniejszyła się skala produkcji. Od 2012r. składniki pasz są bardzo tanie. Rosnący popyt eksportowy tworzy wspaniałe wręcz warunki do produkcji i dalszego rozwoju przemysłu produkcji trzody chlewnej w USA.

Trzoda chlewna w 2017 odniosła długo oczekiwany sukces.

Skutkiem jest obecny rok 2017, w którym to zarówno produkcja, uboje, a przede wszystkim zyski były rekordowe. Ubój był w tym roku napędzany długoterminowymi przyszłymi umowami sprzedaży w połączeniu ze skoordynowanym zwiększaniem podaży. Amerykanie uniknęli więc powstania tzw. górki świńskiej. Stany Zjednoczone coraz częściej zmierzają w stronę bardziej skoordynowanego przemysłu pod względem produkcji i przetwarzania trzody chlewnej. Przedsiębiorstwa produkcyjne posiadają lub są współwłaścicielami dużych, nowoczesnych zakładów przetwórczych. Mają zatem przejrzystość przepływu informacji. Zdolność do etapowania i planowania poziomów produkcji z dużym wyprzedzeniem, a także przemieszczanie rentowności całej sieci bezpośrednio do firm produkcyjnych.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz