Eksport wieprzowiny do Rosji coraz bardziej prawdopodobny!

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że Rosja zniosła embargo na unijną wieprzowinę. Czy eksport wieprzowiny do Rosji jest realny? Czy rzeczywiście był to efekt orzeczenia Światowej Organizacji Handlu (WTO), wydanego w ramach prowadzonego postępowania? Zgodnie z wyrokiem WTO rosyjski zakaz importu nie ma podstaw prawnych. Prawdopodobnie już wtedy do władz federacji rosyjskiej docierały informacje o pierwszych przypadkach ASF w świńskim zagłębiu. Zdecydowano więc o ruchu wyprzedzającym. Spodziewać się można, że w najbliższym czasie zostanie zniesione jeszcze jedno embargo nałożone przez samą Rosję. Wydano je jako odpowiedź na sankcje, które państwa zachodnie zastosowały po aneksji Półwyspu Krymskiego i udział wojsk rosyjskich w konflikcie na Ukrainie.

Rosyjski kolos.

Miratorg to rosyjski gigant branży mięsnej. W październiku tego roku rozpoczął budowę ogromnej rzeźni, której moce przerobowe szacowane są na około 500 tysięcy ton wieprzowiny rocznie. W związku z ograniczeniami handlowymi władze Federacji Rosyjskiej już jakiś czas temu postawiły na rozwój branży trzody chlewnej. Okręg Kurski jest rosyjskim zagłębiem świńskim, ale plany Miratorga są jeszcze ambitniejsze. Podczas budowy rzeźni jednocześnie powstaje 15 wielkich ferm świńskich. Łączny koszt tej mega inwestycji wynosi ponad 10 miliardów złotych. Pierwsze uboje i rozbiory mają ruszyć od 2020 r. Maksymalna moc produkcyjna nowej rzeźni ma wynosić 4,5 miliona świń rocznie. Tyle właśnie sztuk trzody ma zostać wyprodukowane na 15 nowych fermach. Już teraz produkcja wynosi ponad 700 tys. ton. Po otwarciu nowej rzeźni ma przekroczyć 1,1 miliona ton po 2020 r.

Eksport wieprzowiny do Rosji mógłby uzupełnić braki.

Embargo na wieprzowinę z UE spowodowało znaczący niedobór mięsa na rynku rosyjskim. Władze bezzwłocznie postawiły więc na rozwój segmentu. W Rosji już teraz brakuje około 300 tysięcy ton wieprzowiny. Po zakończeniu inwestycji, krajowe zapotrzebowanie zostanie zaspokojone i zostanie jeszcze na eksport. Od dłuższego czasu trwają negocjacje ze stroną chińską, ale na razie nie ma efektu tych rozmów.

ASF w Rosji szansą dla wieprzowiny z UE.

Plany rozwoju Miratorga i całego rosyjskiego sektora może pokrzyżować afrykański pomór świń, który właśnie odnotowano w jednej ze stacji żywienia. Wszystkie świnie zostały zutylizowane. Wybuch prawdziwej epidemii może oznaczać prawdziwą katastrofę dla całej rosyjskiej branży trzody chlewnej. Istnieje prawdopodobieństwo, że już wcześniej dochodziło do pojedynczych przypadków na terenie ferm Miratorga i innych dużych rosyjskich producentów. Sytuacja z ASF w Rosji może być podobna do tej z tuszowaniem afery dopingowej wśród rosyjskich sportowców. Istniało państwowe przyzwolenie na stosowanie niedozwolonych praktyk u atletów. Oficjalnie w Rosji w tym roku ustalono 103 przypadki ASF wśród trzody i 33 u dzików. Dane te jednak mogą być mało wiarygodne.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz