Eksport wieprzowiny do Rosji

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o zniesieniu rosyjskiego embargo na wieprzowinę z UE. Wiązało się to z wyrokiem WTO. Stwierdzono, że ograniczenia nałożone na państwa Unii Europejskiej są bezprawne. Rosja nadal utrzymała w mocy swe polityczne ograniczenia, jednak światełkiem w tunelu, że eksport wieprzowiny do Rosji zostanie wznowiony, był wybuch ASF na ogromnych rosyjskich fermach.

Unia przedłuża sankcje.

Dzisiaj agencje podały, że UE zdecydowała o przedłużeniu sankcji handlowych dla Rosji. Rosja zobowiązała się do większego zaangażowania w proces pokojowy na Ukrainie. Jednak na deklaracjach poprzestała. Na sankcjach tracą obie strony. Z naszego punktu widzenia najbardziej poszkodowani są polscy producenci wieprzowiny. Wielu rolników z nostalgią wspomina czasy kiedy ogromna część produkcji polskich zakładów mięsnych jechała do Rosji. Eksport wieprzowiny do Rosji znacznie poprawiłby sytuację branży trzodowej w Polsce.

Specustawa do walki z ASF.

Sejm bez głosów sprzeciwu przyjął ustawę, która ma zwalczyć ASF w Polsce. Za specustawą zagłosowali nawet posłowie opozycji, którzy wcześniej krytykowali projekt. Ustawodawcy zarzucano opóźnienia w działaniu, bezsensowność we wznoszeniu płotu na wschodniej granicy itd. Z nowymi rozwiązaniami prawnymi powstrzymanie wirusa ma być bardziej realne niż obecnie. Myśliwi otrzymają dodatkowe urlopy, zwiększy się nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim. Stworzono rozwiązania prawne, które mają odciążyć powiatowych lekarzy weterynarii. Powołane zostaną specjalne zespoły, złożone z lekarzy weterynarii, którzy jednak nie są pracownikami inspekcji weterynaryjnej. W razie wystąpienia ASF na danym terenie będzie można zmobilizować liczne zespoły w celu skutecznego zwalczania wirusa. Miejmy nadzieję, że rozwiązania się sprawdzą. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 40 nowych przypadków ASF u dzików. Próbki pochodziły od padłych sztuk znalezionych w dniach 6-12 grudnia.

Nie ma szans w walce z ASF.

Tak naprawdę afrykański pomór świń jest wirusem, którego nie sposób wyeliminować ze środowiska. Można ograniczać jego obszar oddziaływania poprzez kontrolę pogłowia dzików. Natomiast bioasekuracja w gospodarstwach jest super skuteczna i pozwala chronić stado przed chorobą. Specustawa ma właśnie spełnić te realne zadania. Priorytetem jest doprowadzenie do sytuacji gdy wśród trzody ASF nie będzie występował przez kolejne 12 miesięcy. Wtedy Polska otrzyma status kraju urzędowo wolnego od ASF. Być może po pozytywnej weryfikacji przez Chińskich inspektorów naszych zakładów mięsnych eksport będzie możliwy.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz