Fundusz Ochrony Przychodów Rolniczych – prawny gniot.

W zeszłym tygodniu Rząd poinformował o przygotowaniu projektu ustawy, który powołuje Fundusz Ochrony Przychodów Rolniczych. W razie potrzeby uzyskania rekompensat w sytuacjach głębokich spadków dochodów, tj. ryzyka, od których nie można wykupić polisy ubezpieczeniowej. Rekompensaty te miałyby stanowić do 70 % utraconych dochodów w celu kontynuowania przez nich produkcji rolnej. Także na spłatę ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie bieżących potrzeb życiowych rodziny. Takim rozwiązaniem miał być Fundusz Ochrony Przychodów Rolniczych.

KZPPTCH krytycznie o ustawie.

Do projektu negatywnie odniósł się Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. W swoim stanowisku wytyka wszystkie oderwane od rzeczywistości pomysły ustawodawcy. Fundusz ma w skali roku dysponować budżetem około 23 mln zł. Nie ma więc możliwości aby w skuteczny sposób zapewnić stabilność dla branży wartej kilkanaście miliardów złotych. Ze składek producentów mają być np. wypłacane środki na walkę z ASF, który zgodnie z ustawą jest chorobą zwalczaną z urzędu przez służby państwowe. Część środków ma zostać przeznaczone na brak płatności przez podmioty zajmujące się skupem i ubojem. Jest to kwestia uregulowana w ramach ubezpieczeń oferowanych rolnikom. Świnie trzymane są w budynkach zamkniętych w związku z czym nie są bezpośrednio narażone na negatywne skutki warunków atmosferycznych.

Chybiony pomysł.

Należy uznać, że utworzenie Funduszu ma za zadanie nałożenie podatku na producentów trzody chlewnej. Będzie to organ, w którym najwięksi płatnicy będą bardzo słabo reprezentowani i nie będą mieli faktycznie żadnego wpływu na to gdzie przekazywane są środki. Skład komisji zarządzającej będzie faktycznie ustalany przez Ministra Rolnictwa. Wydaje się więc, że pod szyldem szczytnego celu postanowiono utworzyć kolejną rządową agencję bez wpływu na branżę.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz