Redukcja populacji dzików w Niemczech.

Związki rolnicze w Niemczech na ostatnim w 2017 roku posiedzeniu wysunęły żądanie natychmiastowych działań, których celem będzie redukcja populacji dzików w celu zapobieżenia wybuchowi epidemii ASF.

Realne zagrożenie.

Pojawienie się ASF miałoby druzgocące konsekwencje dla rolnictwa. Nie istnieje żaden skuteczny sposób szczepienia zwierząt domowych i dzików. Dlatego polowanie na dzika jest jedynym skutecznym środkiem kontroli przeciwko ASF. Ryzyko rozwoju choroby rośnie wraz z zagęszczeniem populacji dzików. W Nadrenii-Palatynacie, od końca lat osiemdziesiątych populacja dzików zwiększyła się czterokrotnie z 20 tys. do ponad 80 tys. Drastyczna redukcja populacji dzików może zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji. Dlatego rolnicy duże nadzieje pokładają w zdecydowanych działaniach które skutecznie powstrzymają przegęszczenie dzika.

Wspólne działania w walce z ASF.

Należy więc opracować wspólny plan i konsekwentnie go wdrażać. Działania muszą być nadzorowane przez władze związkowe ale realizowane oddolnie przez współpracę rolników, leśników, myśliwych i służb weterynaryjnych. Rolnicy oczekują, że władze związkowe wezmą na siebie odpowiedzialność i wykorzystają wszystkie możliwości wspierania zmniejszenia populacji dzików. Wzywają do wprowadzenia większych ekwiwalentów pieniężnych za każdego odstrzelonego dzika i wykorzystywania psów myśliwskich podczas polowań, a także zawieszenia obowiązkowych opłat za badania weterynaryjne tusz. Władze państwowe powinny również rozszerzyć możliwości polowań przy użyciu sprzętu nokto i termowizyjnego. Wraz ze wzrostem zasięgu polowań, należy dążyć również do wzmożonej promocji spożycia dziczyzny oraz lepszych warunków przechowywania tusz. Niezbędny są szybkie działania aby ograniczyć szkody w inwentarzu żywym. Odnotowanie ASF w Niemczech doprowadzi do ograniczeniu eksportu, załamania cen i bankructwa wielu ferm.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *