Bieżący rok będzie trudny dla producentów trzody chlewnej.

Analitycy banku BGŻ BNP Paribas przewidują, że rok 2018 dla producentów trzody chlewnej będzie trudniejszy od 2017. Nie ma co liczyć na tak wysokie ceny. Będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten okres.

Całkiem udany rok 2017.

W 2017 roku średnia cena skupu wyniosła 5,20 zł/kg wagi żywej. Cena była więc wyższa o 8,9% niż w 2016 roku. Pierwsza połowa roku była dla hodowców bardzo udana ceny rosły do dawno nie widzianych poziomów. Załamanie cen nastąpiło z końcem czerwca. Potem było już tylko gorzej. W grudniu średnia cena spadła do 4,44 zł/kg wagi żywej, czyli poniżej średniej ceny z grudnia 2016 aż o 14%. Przyczyną tego były obniżki cen na rynkach europejskich. Wynikało to przede wszystkim ze znacznego spadku eksportu na rynek chiński. Eksport mięsa i produktów wieprzowych zmniejszył się o 30%

Co czeka producentów trzody chlewnej?

Nic na chwilę obecną nie wskazuje na to by sytuacja miała się szybko poprawić. Możliwe są dalsze spadki cen spadki cen wynikające z silnej konkurencji na rynkach światowych. Dodatkowym problemem na polskich hodowców jest rozprzestrzeniający się Afrykański Pomór Świń.

Według FAO Chiny zmiejszyły import mięsa wieprzowego o 14% do roku poprzedniego z powodu odbudowy własnego pogłowia trzody chlewnej. Zapowiada się na to, że jest to trwały wzrost wobec czego nie ma co liczyć na szybką zmianę poziomu cen.

Co mają zrobić hodowcy?

Nie ma prostej rady dla hodowców jak poradzić sobie w obecnej sytuacji. Z pewnością konieczne jest pilnowanie kosztów i ostrożne podejście do inwestycji. Z pewnością ostatnie miesiące spadających cen zniechęcą kolejnych producentów do hodowli. Może to w niedalekiej przyszłości odbić się na zaopatrzeniu naszych zakładów mięsnych. Należy pamiętać o tym, że problemy z zakupem żywca w Polsce niekoniecznie muszą przekładać się na wzrost cen w skupie. Nasze ceny nie mogą znacząco odbiegać od europejskich.

Pewny jest natomiast wzrost zainteresowania hodowców różnego rodzaju tuczami nakładczymi aby ograniczyć ryzyko. Z drugiej strony firmy z branży staną przed koniecznością rozszerzania programów tuczowych aby móc dalej funkcjonować.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz