KRIR proponuje zmiany w Prawie łowieckim.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu realizacji wniosku z X Posiedzenia KRIR, zwrócił się do Ministra Środowiska o wprowadzenie zmiany w Prawie łowieckim – nowelizowanej właśnie przez Sejm RP ustawy.

O jakie zmiany w Prawie łowieckim chodzi?

Celem jest wprowadzenie przepisu, który zawieszałby działanie Prawa łowieckiego w przypadku wystąpienia epidemii (choroby) u zwierzyny łownej. Dzięki temu można by było stosować inne, skuteczne rozwiązania, które w szybki sposób ograniczyłyby populację dzikich zwierząt.

W opinii samorządu rolniczego przepisy nowelizowanej ustawy nie dają prawnej możliwości wskazania innych podmiotów do realizacji odstrzału redukcyjnego niż myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim. Dotychczasowej doświadczenia walki z ASF wskazują na niską skuteczność działań myśliwych z PZŁ w szybkiej redukcji populacji dzików.

Liczymy na tę zmianę.

Jest to ważna zmiana, którą nasze władze powinny uwzględnić w interesie polskich hodowców trzody chlewnej i całej branży mięsnej. Pozwoliłaby ona na wykorzystanie do redukcji ilości dzików m.in. wojsko i policję. Bez szybkiej i zdecydowanej redukcji populacji dzików jesteśmy skazani na dalsze, niekontrolowane rozszerzanie się stref ASF. To w efekcie może skończyć się upadkiem i marginalizacją całej branży trzodowej.

Źródło: KRIR


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz