Wszczęcie śledztwa za przemieszczenie dzików.

Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej “Forum TCh.” otrzymało z Prokuratury w Legionowie zawiadomienie o wszczęciu śledztwa. Jego celem ma być ukaranie osób odpowiedzialnych za przemieszczenie dzików, potencjalnie nosicieli wirusa ASF.

Kto jest odpowiedzialny za przemieszczenie dzików?

Zgłoszenie dokonane przez Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej “Forum TCh” dotyczy przektoczenia uprawnień przez pracowników Starostwa Powiatowego w Legionowie. Podjęli oni decyzję o przemieszczeniu odłowionych dzików z powiatu Legionowo do Puszczy Kozienickiej. Przemieszczono dziki, których nie zbadano pod kątem obecności wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Działanie to zdaniem SPPTCh “Forum TCh” było na szkodę interesu publicznego.

Czekamy na rozstrzygnięcie.

Dobrze, że podjęto działania w tej sprawie. W myśl humanitarnego traktowania dzikich zwierząt podjęto nieodpowiedzialną decyzję. Decyzję, która mogła przyczynić się do pogłębienia problemu z Afrykańskim Pomorem Świń w Polsce.

W lutym 2014 roku wykryto pierwszy przypadek ASF u dzików w lipcu 2014 przypadek u świń w gospodarstwie. Od tamtej pory media regularnie donoszą o zagrożeniach jakie wiążą się z rozprzestrzenianiem wirusa w naszym kraju. Nie można zatem zasłaniać się niewiedzą w tym temacie.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz