Odpady spożywcze czy pasza?

Po każdych świętach pojawia się refleksja nad tym, jak dużo żywności jest marnowanej. Przygotowujemy znacznie więcej niż jesteśmy skonsumować tak aby święta były na bogato. A po świętach sporą część jedzenia musimy niestety wyrzucić. Odpady spożywcze to także możliwość zaoszczędzenia na żywieniu zwierząt.

Co to są odpady spożywcze?

Są produkty, które nie nadają się do spożycia przez ludzi. Przyczyną tego może być wada produkcyjna (np. źle przyprawiona partia towaru), elementy niehandlowe (np. obierki ziemniaków), produkty wycofane z handlu (np. po terminie ważności do spożycia). Odpady te muszą zostać zutylizowane co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Skąd biorą się odpady spożywcze?

Odpady spożywcze mogą pochodzić bezpośrednio od producentów żywności takich jak przetwórcy, browary, piekarnie itd. Można też pozyskiwać je od sklepów spożywczych, ponieważ nie wszystkie produkty po terminie ważności do spożycia podlegają zwrotowi. Coraz częściej pojawiają się także firmy zajmujące się dystrybucją odpadów – pośredniczą pomiędzy producentami a rolnikami. Odbierają odpady w ilościach hurtowych i sami szukają na nie odbiorców.

Jak można wykorzystać je na cele paszowe?

Rolnicy mogą bez zbędnych formalności nabywać odpady spożywcze z przeznaczeniem na cele paszowe. Dopiero pośrednictwo w obrocie wymaga spełnienia skomplikowanych wymogów. Odpady te mogą stanowić tani zamiennik innych składników paszowych, w szczególności zbóż. Najistotniejsze przy tym jest określenie wartości odżywczych danego odpadu. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie zbilansowanie paszy. Dzisiaj już firmy paszowe mają odpowiednio przygotowanych żywieniowców, którzy mogą w tym pomóc. Dzięki wykorzystaniu odpadów spożywczych można znacząco obniżyć koszty tuczu.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz