Ile wynosi strata rolnika na tuczu?

Obecnie nie ma zysku z tuczu trzody chlewnej. Na importowanym z Danii warchlaku zakupionym 3 miesiące temu wynikiem jest strata rolnika na tuczu. I to całkiem spora. Przeanalizowałem dla Was wynik ostatniego tuczu.

Strata rolnika na tuczu jest ewidentna.

Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej “Forum Tch” podesłało kalkulację, która wyraźnie wskazuje na ujemny wynik finansowy na tuczu. To już drugi rzut w jakim niektórzy rolnicy poniosą stratę.

Poniżej znajduje się kalkulacja:

strata rolnika na tuczu

Założenia.

1. Warchlak duński o najwyższym statusie zdrowotnym (Blau SPF PRRS negatywny) kosztował 3 miesiące temu około 280 zł netto. Można było kupić nieco taniej, jak i drożej. Ceny wahały się w przedziale 270-290 zł netto. Do kalkulacji przyjęto więc wartość średnią.

2. Przyjęto (dla ułatwienia) 1000 sztuk wstawionych warchlaków.

3. Waga początkowa została przyjęta 30 kg a waga końcowa 125 kg.

4. Cena skupu 4 zł netto za kg wagi żywej.

5. FCR czyli konwersja paszy przyjęta została na 2,79 kg paszy na kg przyrostu.

6. Okres tuczu przyjęto na 100 dni.

7. Upadki przyjęto na przeciętnym poziomie 2%

8. Pozostałe koszty (weterynaria, energia elektryczna, woda, robocizna i kredytowanie) 27 zł. Robocizna to koszt pracy najemnej przy: rozładunku warchlaków, załadunku tuczników itp). W założeniu produkcja jest w budynkach rusztowych. W przeciwnym wypadku doszedłby koszt ściółki – i zwiększyłby się koszt pracy. Przyjęto też na dość niskim poziomie kredytowanie.

9. Zużycie paszy na odchowaną sztukę przyjęto zgodnie z określonym wcześniej FCR, i wyniosło ono 265 kg. W obliczeniach przyjęto tucz na mieszankach uzupełniających i zbożu. Cena zboża przeciętnie ok 650 zł za tonę. Razem koszt żywienia przyjęto na 250,20 zł netto na sztukę.

10. Kalkulacja nie uwzględnia amortyzacji budynków tuczowych.

Wnioski.

Jak widać w przedstawionej kalkulacji koszt produkcji tucznika z warchlaka duńskiego zakupionego 3 miesiące temu wyniósł ok 568,34 zł netto. Tymczasem cena sprzedaży możliwa do uzyskania za 125 kg tucznika to ok 495 zł netto. W tym przypadku strata wyniosłaby więc 73,34 zł netto na sztukę, czyli 73340 zł netto na całym rzucie. Cena minimalna przy której nasz tucz wyszedłby na “0” to 4,55 zł netto / wagę żywą, tj ok 5,90 zł netto na WBC.

Można powiedzieć też, że ktoś kupił warchlaka taniej, mniej wydał na inne koszty, zapłacił gotówką, miał tańsze zboże czy koncentraty. Z drugiej jednak strony niektórzy kupili warchlaka drożej, mają produkcję na ściółce, mają większe zużycie paszy, droższe zboże i koncentraty (albo żywił paszą gotową), a cenę w skupie niższą od założonej.

Tak czy inaczej obecnie strata rolnika na tuczu waha się w przedziale 50-100 zł na pojedynczego tucznika. Mało prawdopodobne, że uda się komuś osiągnąć lepszy wynik czyli niższą stratę. Chyba, że zagwarantował sobie w umowie cenę na wyższym poziomie.

Wolny rynek tym razem przegrał. Z pewnością będzie teraz dużo większe zainteresowanie wszelkiego rodzaju programami tuczowymi aby ograniczyć ryzyko poniesienia kolejnych strat. Obecnie jest szeroka oferta tuczy nakładczych a warunki poszczególnych umów są dość trudne do porównania. Napiszcie w komentarzach jakie macie oferty. Ja ze swojej strony postaramy się je dla Was przeanalizować wskazując na szanse i zagrożenia.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz