Będzie przedłużenie stosowania pasz z GMO?

Powstał projekt ustawy zmieniającej termin wejścia w życie zakazu wykorzystywania w żywieniu zwierząt pasz z udziałem surowców pochodzenia GMO. Termin wprowadzenia zakazu był już kilkakrotnie przekładany. Pierwszy termin był 12 sierpnia 2008. Teraz planowane jest przesunięcie zakazu o kolejne 5 lat, do 1 stycznia 2024.

Przyczyny wprowadzenia zakazu.

Przesunięcie wprowadzenia zakazu wynika z obawy o zwiększenie deficytu białka paszowego. W związku z tym mogą wzrosnąć ceny pasz co pogorszy konkurencyjność krajowej produkcji drobiu i trzody chlewnej. Z powodu braku białka może ucierpieć efektywność produkcji, co będzie skutkować wzrostem cen mięsa i produktów mięsnych. Wzrost cen produktów doprowadziłby do utraty rynków eksportowych.

Powodem wprowadzenia zakazu jest potrzeba uniezależnienia się od importu soi GMO, która nie jest uprawiana w naszym klimacie. Możliwe jest także negatywne oddziaływanie żywności GMO na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko, choć badania PIWet w Puławach tego nie potwierdziły. W naszym klimacie nie ma obecnie właściwego zamiennika importowanej śruty sojowej. Dopuszczalne ilości roślin strączkowych w dietach zwierząt uniemożliwia zastąpienie soi.

Co zamiast soi GMO?

Zespół do spraw alternatywnych źródeł białka powołany w lutym 2007 roku stworzył ranking białek alternatywnych do białka soi GMO. Najlepszą alternatywą jest białko soi non GMO. Innymi źródłami białka są: śruta rzepakowa, białko owadzie, rośliny strączkowe. Zastąpienie soi wymaga jeszcze wieloletnich badań naukowych.

Naszym zdaniem.

Zakaz, który pierwotnie miał być wprowadzony w 2008 roku był nie do końca przemyślany. Chciano go wprowadzić w nierealnym terminie, bez zapewnienia alternatywnych źródeł białka. O bezrefleksyjnej próbie wprowadzenia zakazu świadczy to, że przez 10 lat nie udało się znaleźć zamiennika. I planowane jest jego przesunięcie o kolejne 5 lat. Najlepsze w tej sytuacji byłoby po prostu anulowanie zakazu do czasu stworzenia alternatywy dla soi zamiast narzucania kolejnego nierealnego terminu.

Projekt ustawy do pobrania tutaj.

Źródło: http://kzp-ptch.pl


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz