Martwe świnie znaleziono w lesie.

Polski Związek Łowiecki poinformował o nietypowym znalezisku do którego doszło 20 stycznia 2018r. Podczas poszukiwań przez myśliwych padłych dzików w ramach zwalczania ASF w lesie znaleziono martwe świnie. Znaleziona padlina wskazuje na 4-5 świń.

Gdzie dokonano znaleziska?

Padlinę znaleziono w powiecie siedleckim na terenie gmin Paprotnia i Przesmyki. O tym niebezpiecznym epidemiologicznie znalezisku myśliwi poinformowali powiatowego lekarza weterynarii oraz policję, która wszczęła dochodzenie w celu ustalenia okoliczności oraz źródła pochodzenia padliny.

Martwe świnie mogły przyczynić się do rozprzestrzeniania ASF.

Obwód łowiecki, na którym dokonano znaleziska jest w strefach niebieskiej i czerwonej, czyli strefach zagrożonych występowaniem wirusa ASF. Odnaleziona padlina była rozczłonkowana i rozniesiona przez drapieżniki. Jeżeli trzoda była zarażona wirusem ASF, mogła zostać ona rozniesiona dalej.

Działania PZŁ.

Myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim w ramach zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa ASF, co weekend bezpłatnie poszukują padłych dzików. W ostatnim kwartale 2017 wzięło udział w poszukiwaniach 15 tys myśliwych. Jak do tej pory wszystkie służby przeszukały 5 mln ha. Od kwietnia do grudnia 2017 myśliwi odstrzelili 250 tys dzików. Każdego dnia 16 tys myśliwych podejmuje działania realizując zadania nałożone przez Państwo.

Nieodpowiedzialność właściciela świń.

Wyjątkową niefrasobliwością wykazała się osoba, która pozostawiła w lesie padlinę na pastwę dzikich zwierząt. W szczególności mając na względzie powszechną świadomość niebezpieczeństwa związanego z ASF. Jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o nowych przypadkach wirusa u dzików i konieczności przestrzegania bioasekuracji. Nie jest normalną sytuacją to, że ktoś wyrzucił padlinę w lesie. Możliwe, że ktoś pozbył się w ten sposób padłych tuczników obawiając się wykrycia we własnym gospodarstwie ogniska ASF i problemów jakie się z tym wiążą. Ufamy, że właściciel tych tuczników, który naraził innych hodowców na rozniesienie ASF zostanie znaleziony i surowo ukarany.

Skuteczne działania PZŁ?

Działania Polskiego Związku Łowieckiego w liczbach wyglądają imponująco. Mimo wszystko w dalszym ciągu populacja dzików jest bardzo duża. Najwyraźniej jest ona tak wielka, że wymaga jeszcze bardziej intensywnych działań. Być może znowelizowane Prawo łowieckie, które pozwoliłoby na wykorzystanie także innych służb do odstrzału, skuteczniej by ograniczyło pogłowie dzików.

Źródło i zdjęcie: pzlow.pl


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply