Spotkanie Grupy Zadaniowej ds. ASF.

Wczoraj (we wtorek 23.01) odbyło się kolejne spotkanie Grupy Zadaniowej ds. ASF. Omawiano w szczególności zagadnienia związane z bioasekuracją. Czy większe wymagania przełożą się na skuteczność walki z ASF? Miejmy taką nadzieję.

Spotkanie Grupy Zadaniowej ds. ASF o bioasekuracji.

Zwrócono uwagę na to, że zasady bioasekuracji określono już w 2003 roku. Uznano, że ścisłe przestrzeganie tych zasad na terenach objętych ograniczeniami przynosi oczekiwane efekty. Przestrzeganie zasad powinno być wymagane od wszystkich gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Przygotowano projekt rozporządzenia dotyczącego bioasekuracji.

Został przygotowany projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania programu bioasekuracji w całym kraju. Projekt w tym tygodniu będzie przekazany do konsultacji społecznych. Jeżeli zostanie on zaakceptowany, w marcu bieżącego roku będzie przeprowadzona kampania informacyjna dotycząca nowego rozporządzenia. Zostanie też wdrożony dokładny monitoring gospodarstw trzymających trzodę chlewną prowadzony przez powiatowych lekarzy weterynarii.

Wdrożenie rozporządzenia przewiduje też pomoc dla hodowców.

W projekcie przewidziano odpowiedni okres na dostosowanie produkcji do spełnienia zasad bioasekuracji oraz pomoc dla gospodarstw, które zrezygnują z produkcji trzody chlewnej. Forma pomocy będzie zależna od decyzji Komisji Europejskiej. Będzie to wsparcie ARiMR albo pomoc społeczna.

Czy to coś pomoże?

Wygląda na to, że zanosi się na zaostrzenie wymogów bioasekuracji dla gospodarstw hodujących trzodę chlewną w całej Polsce. Z pewnością przestrzeganie bioasekuracji będzie pomocne w zahamowaniu rozprzestrzeniania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Są jednak obawy o to, czy służby weterynaryjne nie wykorzystają nowych przepisów do pozyskania nowych dochodów z kar. Często zdarza się, że kary zamiast edukacji i przekonania do przestrzegania zasad, zapewniają znaczne dochody. Mało prawdopodobne iż będą to upomnienia. Raczej mandaty na wysokie kwoty.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz