Szkodliwy poselski projekt może zniszczyć produkcję zwierzęcą w Polsce.

Powstał poselski projekt ustawy dotyczący wykorzystywania w paszach roślin o wysokiej zawartości białka. W temacie powagi problemu i istoty soi w produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych powiedziano już chyba wszystko. To nieprzemyślany, szkodliwy projekt, który może wyrządzić ogromne straty w polskiej gospodarce.

Poselski projekt jest bardzo restrykcyjny.

Projekt zakłada całkowity zakaz importu soi GMO do 2020 roku i zastąpienie jej krajowymi odmianami roślin strączkowych. Projekt zakłada też sankcje finansowe dla podmiotów, które nie dokonają zmiany w recepturach paszowych. Posłowie nie wzięli pod uwagę opinii ekspertów i wielu organizacji branżowych. Według tych opinii całkowite zastąpienie białka sojowego białkiem z roślin strączkowych nie jest możliwe bez strat dla produkcji zwierzęcej i mięsnej.

Nieprzemyślane przepisy, duże szkody.

Wprowadzenie tej ustawy może doprowadzić do zapaści w produkcji drobiu i pogorszenia konkurencyjności polskiej wieprzowiny. Żaden kraj na świecie nie zdecydował się do tej pory na całkowity zakaz stosowania białka soi GMO. Taki zakaz prowadzi do wzrostu kosztów hodowli zwierząt i pogorszenia konkurencyjności na rynkach eksportowych. Jak do tej pory badania nie wykazały szkodliwości stosowania pasz zawierających białko pochodzące ze śruty sojowej GMO.

Podsumowanie.

Niedawno pisaliśmy o rządowym projekcie ustawy przesuwającej do 1 stycznia 2024 roku termin wejścia w życie zakazu stosowania w żywieniu zwierząt pasz zawierających surowce GMO. Póki co nie ma sensownej alternatywy dla soi GMO, która pozwoliłaby na utrzymanie kosztów hodowli na zbliżonym poziomie. Zakaz stosowania paszowych komponentów zawierających GMO musi być wprowadzony w ramach wszystkich krajów Unii Europejskiej. Zakaz produkcji w jednym kraju spowoduje natomiast import produktów zawierających GMO z innych krajów UE. Nie powinniśmy wychylać się przed szereg. Takie dyskusje powinny być prowadzone na forum Unii Europejskiej.

Źródło: KZP-PTCh

projekt_ustawy_o_gmo


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply