Niemcy spodziewają się epidemii ASF u siebie.

Władze Landu Hesja zakładają, że Afrykański Pomór Świń w Niemczech to tylko kwestia czasu. Pytanie brzmi nie czy choroba przedostanie się na teren Niemiec, a kiedy to nastąpi. Widać tu realne podejście do problemu rozprzestrzeniania się wirusa, skoro Niemcy spodziewają się epidemii ASF u siebie już teraz.

Władze apelują do myśliwych.

Władze wystosowały apel do myśliwych o zintensyfikowanie odstrzału dzików. Ministerstwo Środowiska zniosło sezon na dzika. “Im więcej dzików żyje w Hesji, tym szybciej wirus się rozprzestrzenia” – powiedziała minister środowiska Priska Hinz.

To człowiek przyniesie ASF.

Reinhard Otto, Szef Departamentu ds. Obszarów Wiejskich i Ochrony Konsumentów przy Radzie Regionalnej twierdzi, że głównym nośnikiem choroby będzie człowiek, dla którego wirus nie jest niebezpieczny. Wirus jest zaraźliwy dla dzików i świń domowych. Zabija zarażone zwierzęta w ciągu kilku dni. Choroba roznosi się także przez zainfekowane produkty żywnościowe i towary.

Niemcy spodziewają się epidemii ASF.

Reinhard Otto powiedział, że władze przygotowują się do wybuchu epidemii.

Minister Priska Hinz podkreśliła, że pomimo zagrożenia brany jest także pod uwagę dobrostan zwierząt. Lochy prośne dzików są dalej chronione prawem. Na młode dziki można już polować przez cały rok.

Podsumowanie.

Widać, że władze niemieckich landów podchodzą to tematu rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń z dużą dozą realizmu. Ciekawe na ile to jest działanie, które przełoży się na praktykę a na ile próba zbicia kapitału politycznego na problemie hodowców. Faktem jest, że przedstawiane fakty nic nowego nie wnoszą. Niemcy też nie mają innych narzędzi do walki z ASF niż my. Pozostaje jeszcze kwestia realizacji walki z chorobą: przpepisów wykonawczych, redukcji populacji dzików i przestrzegania bioasekuracji.

Źródło: hessenschau.de


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply