UOKiK zbada przejęcie Pini Polonia przez Smithfield.

Smithfield Foods Inc zgłosił zamiar przejęcia kontroli na spółką Pini Polonia Sp. z o. o. Pisałem o tym wcześniej, że Komisja Europejska skierowała sprawę przejęcia największej ubojni w Polsce przez lokalny urząd. Tak więc UOKiK zbada przejęcie Pini Polonia przez firmę Smithfield.

Przyczyna zgłoszenia.

Zgłoszenie dotyczy przejęcia przez spółkę Smiethfield Foods Inc z siedzibą w Smithfield, USA kontroli nad spółką Pini Polonia Sp z o. o. z siedzibą w Kutnie. Transkakcja, o której mowa spełnia warunki zgłoszenia: 1 mld EUR łącznego obrotu światowego lub 50 mln EUR obrotu krajowego. Ta transakcja spełnia oba warunki.

Charakterystyka spółek.

Smithfield Foods Inc należy do WH Group Limited i należy do niej grupa firm, m.in: Smithfield Polska, Animex Foods i Agri Plus. Zakres ich działania to produkcja świeżego mięsa i przetworzone produkty mięsne.

Pini Polonia Sp. Z o. o. Prowadzi jedną ubojnię w Kutnie. Prowadzi działalność w zakresie uboju trzody chlewnej i dostaw świeżego mięsa wieprzowego do spożycia oraz dostaw mięsa dla przetwórstwa.

Cel przejęcia.

Połączenie spółek poprawi ich efektywność operacyjną dzięki oszczędności w kosztach transportu. Przejęcie pozwoli na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na mięso wieprzowe oraz przetworzone produkty mięsne wysokiej jakości, zarówno w kraju jak i zagranicą.

UOKiK zbada przejęcie Pini Polonia – czekamy na wynik.

Tak jak pisałem już wcześniej, moim zdaniem to przejęcie zagrozi polskiemu rynkowi. Zarówno trzody chlewnej jak i mięsa. Spodziewam się raczej, że UOKiK nie wyrazi zgody na to przejęcie. Nigdy jednak nie wiadomo jak postąpią urzędnicy. Czekamy zatem na rozstrzygnięcie. I uzasadnienie.

Źródło: UOKiK


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply