Wysoka cena tucznika hamuje handel.

Ceny skupu tuczników w ostatnich tygodniach bardzo szybko rosły. W handlu trzodą chlewną rosła presja ze strony ubojni na obniżkę ceny. Potrzebę obniżki motywują tym, że wysoka cena tucznika hamuje handel mięsem.

Koniec wzrostów cen nadchodzi.

Przez ostanie pięć tygodni cena tuczników rosła. Od dna cenowego do zeszłotygodniowego szczytu wzrosła o 25 centów co w przeliczeniu na złotówki daje 1,05 zł. Tymczasem wzrost cen utrudniał funkcjonowanie ubojni. Już od ubiegłego tygodnia część ubojni wolało obniżyć ilości ubojowe niż licytować się z konkurencją. W zeszłym tygodniu pojawił się opór ze strony handlu. Wynika to z tego, że wysoka cena tucznika hamuje handel. Wyższe koszty produkcji trudno było przełożyć na ceny mięsa co skutkowało zmniejszeniem sprzedaży.

Obecne, obniżone uboje wystarczają do zaspokojenia bieżącego popytu na mięso. Korekta ceny skupu jest zatem konieczna. Powiniena zakończyć sięseria podwyżek cen tuczników w Niemczech.

Wysoka cena tucznika hamuje handel.

Ostatnie wzrosty cen tuczników znacząco obniżyły obroty handlu wieprzowiną. Nabywcy nie chcą już płacić wyższych cen. Co więcej, nabywcy spodziewają się wręcz obniżek cen wieprzowiny. Ubojnie zdecydowały się na zmniejszenie ilości ubojowych aby nie podnosić znaczaco cen skupu. Na chwilę obecną nie ma problemu z zaspokojeniem popytu ze strony sieci handlowych. Na razie nie jest odczuwalna świąteczna gorączka przed Wielkanocą.

Podsumowanie.

Nadchodzi zapowiadana przeze mnie korekta cen skupu. Ceny nie mogły rosnąć bez końca i przed świętami musi spaść. Ma to na celu urealnienie cen tucznika do realiów handlu i konsumentów.

Mimo wszystko należy podejść do tej obniżki spokojnie. Nie ma podstaw do tego spadki były kontynuowane. Cena skupu po osiągnięciu poziomu równowagi pomiędzy popytem a podażą powinna się ustabilizować.

Źródło: fleischwirtschaft.de


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz