Polski rząd zapewnia, że polskie produkty są bezpieczne.

Polski rząd prowadzi kampanię dotyczącą zaufania klientów. Niektórzy klienci obawiają się Afrykańskiego Pomoru Świń. Rząd zapewnia, że polskie produkty są bezpieczne. Nasz kraj ma być granicą, która ma powstrzymać ASF przed przeniesieniem do Europy Zachodniej.

Polskie produkty są bezpieczne.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski w ambasadzie w Berlinie zapewniał, że ma 100% pewność, że wszystkie polskie mięsne produkty są bezpieczne. Ze zdumieniem przyjęto w Polsce informacje medialne w Niemczech dotyczące sprzedaży polskich produktów wieprzowych.

Wiceminister uważa walkę z ASF za skuteczną.

Według wiceministra Romanowskiego, Polska od początku podejmuje działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. Uważa on za sukces, że przez 4 lata tylko tyle na zachód przesunęły się ogniska choroby. Gdyby nie to, wirus już dawno dotarłby do Niemiec. Polska ma chronić Unię Europejską i hodowców przed wirusem. Największym obecnie problemem jest przenoszenie wirusa przez człowieka.

Badania świń.

Od marca w Polsce zaostrzono środki bioasekuracji. Świnie są badane na obecność wirusa 14 dni przed sprzedażą, dzień przed i na uboju. Co więcej obowiązuje rejestracja każdego transportu świń i warchlaków. Zaostrzono też przepisy bioasekuracji na fermach aby uniknąć zarażenia świń od dzików. Wiceminister powiedział, że nasze przepisy są bardziej restrykcyjne niż unijne.

Liczba ognisk powoli rośnie.

W Polsce wykryto do tej pory ASF 1500 ognisk u dzików i 108 u świń. W 90 procentach ognisk u świń problem dotyczył drobnych gospodarstw. Polska monitoruje populację dzików i redukuje ich populację. Intensywnie poszukuje się padłych dzików i prowadzi kontrole na granicach w celu zabezpieczenia przed nielegalnym importem wieprzowiny. Nielegalnie przewożona wieprzowina jest konfiskowana i nakładane są kary.

Wiceminister zapewnia.

Według wiceministra Romanowskiego nie ma poważniejszych strat eksportowych z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń. Wręcz przeciwnie, w 2017 roku eksport polskiej żywności był rekordowy. Polska jest wiarygodnym partnerem a polskie produkty są bezpieczne.

Podsumowanie.

Zapewnienia wiceministra mają znaczenie propagandowe. Odbiór hodowców i osób zainteresowanych branżą w Polsce nie jest zadowolona z działań rządu w zakresie walki z ASF. Być może polskie produkty są bezpieczne, ale z pewnością można było skuteczniej hamować rozprzestrzenianie się wirusa. Ciekawe czy słowa wiceministra Romanowskiego były wiarygodne dla obywateli Unii.

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz