Auchan zwiększa przetwórstwo wieprzowiny w Rosji.

Francuska sieć handlowa Auchan, znana też dobrze w Polsce, uruchomiła nową linię technologiczną w regionie Lipieck. Auchan zwiększa przetwórstwo wieprzowiny w Rosji we współpracy z rosyjskim holdingiem rolniczym Zeros.

Zakład na południe od Moskwy.

Informacji o tym, że Auchan zwiększa przetwórstwo wieprzowiny w Rosji udzielił Nikolay Bobin, dyrektor generalny Zeros. Z informacji, które przekazał wynika, że zakład produkcyjny powstanie w regionie Lipieck. To jest 450 kilometrów na południe od Moskwy. W 2018 roku powinien osiągnąć móc produkcyjną 1000 ton wieprzowiny miesięcznie.

To nie jedyna inwestycja Auchan.

Auchan inwestuje w przemysł mięsny w Rosji od 2015 roku. W zeszłym roku rozpoczęto budowę zakładu przetwórczego w regionie Tambow. Inwestycja opiewa na kwotę 55 milionów USD. Wydajność przetwórcza nowego zakładu to 40 tysięcy ton wieprzowiny, wołowiny i jagnięciny.

Niska jakość mięsa?

Powodem dla której Auchan zwiększa przetwórstwo wieprzowiny w Rosji była krytyczna opinia rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego w 2015 roku. Rosselhoznadzor twierdził, że w sklepach Auchan sprzedawane jest mięso niskiej jakości. W próbkach mięsa rzekomo znaleziono niebezpieczne mikroorganizmy. Auchan tymczasem obwinił o niską jakoś mięsa lokalnych dostawców. Aby uniknąć tego typu problemów zapadła decyzja o budowie własnych zakładów przetwórczych.

Konieczny dalszy rozwój.

Jeżeli Auchan będzie chciał dalej być samowystarczalny w zakresie dostaw mięsa do swoich sklepów, bedzie musiał dalej rozwijać przetwórstwo wieprzowiny w Rosji. Obecnie sieć prowadzi negocjacje w celu nabycia Grupy Okay, sieci detalicznej sprzedaży żywności posiadającej prawie 100 hipermarketów w całym kraju.

Podsumowanie.

Trzeba przyznać, że nękanie sieci Auchan było mistrzowskim posunięciem. Dzięki temu powstaną w Rosji nowoczesne zakłady przetwórcze. Zmniejszy się więc zapotrzebowanie na importowane produkty oraz poprawi jakość na lokalnym rynku. Być może w przyszłości władze rosyjskie będą nękać sieć ponownie aby przejąć zakłady przetwórcze wraz z siecią dystrybucji produktów gotowych. Nie są to czyste zagrania, ale są normalne w Rosji. I zawsze uchodzą Rosjanom na sucho.

Źródło: Pig Progress

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply