Niezależna ocena poubojowa półtusz.

Konsultując projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków ustalania i sposobu oznaczania klas jakości handlowej tusz wieprzowych oraz tusz wołowych samorząd rolniczy zwrócił uwagę na to, że potrzebna jest niezależna ocena poubojowa półtusz.

To kupujący wycenia tusze.

Polska jest jednym z niewielu państwa Unii Europejskiej, w którym o klasyfikacji półtusz jednostronnie decyduje kupujący. Również osoby dokonujące klasyfikacji są pracownikami ubojni. Według rolników i dostawców żywca do ubojni taka ocena nie jest w pełni wiarygodna. Praktycznie w takich sytuacjach nie ma możliwości reklamacji. W związku z tym, że kupujący decyduje o pomiarze reklamacje rzadko są uwzględniane na korzyść sprzedającego.

Niezależna jednostka klasyfikująca.

Według samorządu rolniczego nie ma obecnie przeszkód aby w Polsce była dokonywana niezależna ocena poubojowa półtusz. Zmiana przepisów dotycząca klasyfikacji tusz powinna doprowadzić do powołania niezależnej jednostki zajmującej się pomiarem mięsności tusz oraz klasyfikacji. Przy okazji jednostka ta klasyfikowałaby półtusze do systemów jakości mięsa np QMP, PQS. Niezależna ocena poubojowa półtusz zapewniłaby większy obiektywizm i niezależność wykonywanych pomiarów.

Podsumowanie.

Temat niezależnej oceny poubojowej pojawiał się już wcześniej. Przy rozdrobnionym uboju było to praktycznie nie możliwe. Ze względów organizacyjnych i z powodu kosztów. Wraz z koncentracją produkcji utworzenie niezależnej jednostki zajmującej się klasyfikacją staje się coraz bardziej realne. Duże zakłady ubojowe mają już połowę rynku. Chociażby dla tych zakładów powinna powstać taka instytucja.

Źródło: KRIR

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply