ASF w Ameryce jest możliwy.

Wirus Afrykańskiego Pomoru świń może przenosić się szybciej i dalej niż do tej pory sądzono. Według badań ASF w Ameryce może pojawić się szybciej niż się spodziewamy.

Globalne zagrożenie.

Afrykański Pomór Świń budzi grozę w całej Europie. Już przyzwyczailiśmy się do prawie codziennych informacji dotyczących rozprzestrzeniającej się choroby. Według badań ASF w Ameryce może pojawić się z transportami z Europy. Wirus może przedostać się przez Atlantyk z paszą, tak twierdzą naukowcy z Kansas State University.

ASF w Ameryce? Możliwe.

Amerykańscy uczeni badają możliwość zmniejszenia ryzyka przedostania się ASF na teren Stanów Zjednoczonych. Badają przede wszystkim czy wirus przeżyje transport morski w paszach i dodatkach. Ustalana jest też minimalna ilość wirusa, która jest w stanie zainfekować świnie. Kolejnym zakresem badań jest możliwość stworzenia dodatków do pasz, które mogą zdezaktywować wirusa w paszy.

Amerykańskie badania.

Naukowcy zbadali różne próbki składników pasz i samej paszy aby sprawdzić czy wirus jest w stanie przetrwać drogę morską. Próbki umieszczono w probówkach i przechowywano w specjalnej komorze. Zasymulowano warunki meteorologiczne i przechowywano próbki przez 30 dni, czyli mniej więcej tyle ile trwa prawdziwa podróż na morzu. Wirus przetrwał w badanych próbkach wobec czego eksperyment będzie kontynuowany.

Podsumowanie.

Wygląda na to, że nie tylko nasi rolnicy mają się czego obawiać. Przy obecnej wymianie handlowej ASF może przedostać się w krótkim czasie na drugi koniec świata. Amerykanie są ważnym partnerem handlowym Polski w zakresie zakupu żywności, w tym także mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych. Miejmy nadzieję, że w związku z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce nie wpadną na pomysł ograniczenia tego handlu. Pogłębiłoby to problemy naszych hodowców.

Źródło: Agrarheute

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply