Ciężkie czasy dla trzodziarzy w 2018 roku?

Prognozy mówią, że w roku 2018 nadchodzą ciężkie czasy dla producentów trzody chlewnej. Możemy spodziewać się dużych wahań cen na rynku wieprzowiny.

Rynek chiński.

W związku z tym, że Chiny są największym graczem na rynku wieprzowiny. Każdy ruch związany ze zmianami na rynku chińskim znacząco odbija się na cenach na całym świecie. Teraz dodatkowo doszedł czynnik polityczny. W odpowiedzi na amerykańskie cła Chińczycy odpowiedzieli działaniami odwetowymi. To może oznaczać ciężkie czasy dla amerykańskich hodowców. Nałożyli cła na wieprzowinę, co zmieni układ rynkowy. Może okazać się, że poprawi to sytuację rolników w Europie. Przynajmniej w krótkim terminie.

Wieprzowina w Chinach dołuje.

Ceny wieprzowiny są na poziomie najniższym od 4 lat. Dla niektórych producentów taka cena nie pozwoli na rentowną produkcję trzody chlewnej. Spodziewany jest dalszy wzrost podaży świń w Chinach. Spodziewany jest zatem znaczny spadek importu wieprzowiny. W obliczu właśnie wprowadzonych ceł będzie to pewnie kosztem amerykańskich hodowców. Tym bardziej, że w Stanach Zjednoczonych spodziewany jest wzrost pogłowia trzody w bieżącym roku o 3%.

Rośnie pogłowie trzody chlewnej w Europie.

W Unii Europejskiej rośnie liczba loch hodowlanych. Według badania pogłowia w grudniu 2017 roku liczba loch wzrosła rok do roku o 1%. Liczba tuczników wzrosła o 3%. Największe wzrosty loch odnotowano w Polsce (6%), Holandii (4%), Hiszpanii (3%) i Danii (3%). Pogłowie w Niemczech było na stabilnym poziomie.

Wojna celna.

Najbliższy okres będzie charakteryzował się znaczną zmiennością, ponieważ ceny rynkowe reagują silnie na plotki. W szczególności dotyczące wolny handlowej. W latach 90 Stany Zjednoczone często prowadziły wojny handlowe, ale jakoś z tego wychodziły. Siła ich gospodarki pozwalała im na to, żeby je przetrwać.

Dobry czas dla spekulantów.

Ciężkie czasy dla hodowców to dobry okres dla spekulantów i osób zajmujących się zarządzaniem ryzykiem. Spekulanci na kontraktach terminowych będą zadowoleni z tej zmienności cen. Przetwórcy i producenci trzody chlewnej powinni gromadzić zapasy środki finansowe kiedy to tylko będzie możliwe, aby mieć rezerwy na nadchodzące ciężkie czasy.

Podsumowanie.

Być może przedstawione prognozy nie są zbyt optymistyczne, ale hodowcy trzody powinni już być przyzwyczajeni do znacznej zmienności cen na rynku wieprzowiny. Nie powinni się przyzwyczajać do dobrej koniunktury, ponieważ szybko się ona zmienia. O tym, że w związku z rosnącym pogłowiem na świecie mogliśmy spodziewać się pogorszenia sytuacji pisaliśmy już od dawna. Teraz doszedł pewien element, który w krótkim terminie może poprawić sytuację europejskich hodowców, w tym także polskich. Chodzi oczywiście o chińskie cła na amerykańską wieprzowinę. Nie potrwa to jednak długo, więc należy wykorzystać dobrze ten czas.

Źródło: Pig Progress

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply