Rzepak zamiast tlenku cynku?

Do niedawna można było w szerokim zakresie stosować tlenek cynku w celach leczniczych. Obecnie jest to mocno ograniczone ze względu na przepisy prawa. Jest jednak pewno światełko w tym temacie. Wstępne wyniki duńskich badań wskazują, że rzepak zamiast tlenku cynku może być pomocny.

Zakaz stosowania tlenku cynku.

Do roku 2022 tlenek cynku musi być wycofany w całej Unii Europejskiej. Duńscy naukowcy badali więc czy rzepak zamiast tlenku cynku będzie równie skuteczny. Do paszy dodawano makuch rzepakowy z Lactobacillus i badano czy może zastąpić 2500 ppm tlenku cynku. Badano też czy efekt efekt zapobiegania biegunce jeżeli pasza zawierała makroglony.

Duńskie badania.

Efekty bakterii wytwarzających kwas mlekowy stosowany jako suplement priobiotyczny nie były jednoznaczne stąd badania duńskich naukowców. Przetestowano wymienione wcześniej dodatki do paszy dla prosiąt od 10 dni przed odsadzeniem aż do 91 dni po odsadzeniu przy średniej wadze 33 kg. Badano wpływ spożycia paszy i tempo przyrostu na koniec tuczu. Próby prowadzono w gospodarstwie rolnym w Łosicach w Polsce.

Grupy testowe.

Łącznie zbadano 9 różnych grup żywieniowych. Każda grupa składała się z 50 prosiąt.

1. Brak tlenku cynku.

2. 2500 ppm tlenku cynku.

3. 8% suchej masy makuchu rzepakowego.

4. 10% suchej masy makuchu rzepakowego.

5. 10% suchej masy makuchu rzepakowego + 0,6% suchej masy alg.

6. 10% suchej masy makuchu rzepakowego + 1,0% suchej masy brązowych alg.

7. 12% suchej masz makuchu rzepakowego.

8. 15% suchej masy makuchu rzepakowego.

9. 25% suchej masy makuchu rzepakowego.

Składnikami były produkty duńskiej firmy Fermentation Experts. Nasiona rzepaku to EP100i i brązowe algi EP900.

Wstępne wyniki badań.

Rzepak zamiast tlenku cynku (porównanie z grupą 1) spowodował zwiększenie średniego dziennego przyrostu. Dieta poprawiła też funkcję bariery jelitowej i zmniejszyła liczbę strat w prosiętach bez zmniejszenia częstotliwości występowania biegunki.

W porównaniu stosowania rzepaku z grupą, której podawano tlenek cynku (grupa 2) naukowcy zauważyli, że poprawiły się dzienne przyrosty i współczynnik konwersji paszy. Skutkowało to wyższą wagą prosiąt przy odsadzeniu. Zmniejszyło to śmiertelność i potrzebę stosowania antybiotyków w stopniu podobnym jak stosowanie tlenku cynku.

Również dodanie do paszy brązowych alg spowodowało zwiększenie wagi odsadzeniowej prosiąt. Zmniejszyło to jednak dzienne przyrosty od 31 do 64 dnia po odsadzeniu. Wynika to z tego, że brązowe algi blokowały działanie stymulujące rzepaku.

Podsumowanie.

Stosowanie tlenku cynku będzie ograniczane wobec tego konieczne jest opracowanie metody, która będzie mogła go zastąpić. Duńscy naukowcy twierdzą, że rzepak zamiast tlenku cynku będzie dobrym rozwiązaniem. Jest to o tyle dla nas interesujące, że rzepak jesteśmy w stanie wyprodukować we własnym zakresie, w kraju. Przedstawione informacje to wstępne wyniki badań. Pełne badania będą przedstawione po uboju zwierząt.

Źródło: Pig Progress

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply