Niemieckie zakłady chcą obniżyć ceny tuczników.

Wygląda na to, że znaczące niemieckie zakłady nie akceptują obecnej ceny skupu tuczników. W związku z tym próbują ją zdusić. Oferują niższe ceny niż wynosi notowanie VEZG.

Własna cena rynkowa.

Pomimo stabilizacji na rynku żywca niemieckie ubojnie Vion i Toennies wyszły z ceną skupu 1,42 EUR / kg wbc. Jest to o 3 centy niższa cena niż wynosi powszechnie stosowane notowanie VEZG. Jak widać niemieckie zakłady oczekiwały obniżki cen skupu po świętach. Tak się jednak nie stało. W związku z tym, korzystając ze swojej dominującej siły oddziaływania na rynek próbują narzucić swoje ceny.

Naciski koncernów.

Pierwszy z propozycją obniżki wyszedł Vion sugerując, że ceny wieprzowiny spadają. Większość ubojni jednak pozytywnie podeszła do stabilizacji cenowej. W związku z tym nie planowano obniżek. Niespodziewanie do Vion przyłączył się Toennies. Toennies już wcześniej nie stosował się do cen VEZG i próbował obniżać ceny według własnego uznania. Niemieccy rolnicy nie zgadzają się z obniżką cen spodziewając się większego zapotrzebowania na mięso w najbliższym czasie.

Podsumowanie.

Silna koncentracja na rynku wieprzowiny nie sprzyja rolnikom. Jak widać już po raz kolejny niemieckie zakłady próbują to wykorzystać kosztem niemieckich rolników. Jeżeli uda im się przebić ze swoimi cenami rykoszetem odbije się to także na polskich rolnikach. Niedługo mogą pojawiać się podobne sytuacje także na naszym rynku. Jeżeli UOKiK wyda pozytywną decyzję dotyczącą przejęcia Pini Polonia przez Animex/Smithfield firma ta będzie miała tak dużą siłę oddziaływania, że może dokonywać podobnych działań. Już w przeszłości firma Pini Polonia próbowała narzucać swoje ceny polskiemu rynkowi. Z różnym skutkiem. Po przejęciu, takie działania będą bardziej skuteczne.

Źródło: ISN

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply