Padłe dziki w Wielkopolsce. Czyżby ASF? [aktualizacja]

Jak podał Tygodnik Rolniczy, znaleziono 3 padłe dziki w Wielkopolsce, w pobliżu Czarnkowa. To jest około 70 kilometrów na północ od Poznania. Prowadzone są badania padliny pod kątem obecności wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

Padlina w okolicy Czarnkowa.

Padłe dziki w Wielkopolsce budzą duże emocje. Z tego rejonu kraju pochodzi 1/3 produkowanych w Polsce świń. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej Sarbii-Sarbki wyłowili w środę 28 marca bieżącego roku 3 padłe dziki. Padłe dziki zostały wyłowione ze zbiornika pożarowego w pobliżu osady leśnej Krucz.

Padłe dziki w Wielkopolsce z ASF?

Zabezpieczono miejsce znaleziska a zwierzęta przekazano do utylizacji. Istnieje podejrzenie, że zwierzęta mogły być zarażone wirusem ASF. Inspekcja Weterynaryjna pobrała próbki do badania. Badanie zajmie 5-10 dni tymczasem pozostaje niepewność czy padłe dziki w Wielkopolsce mogłyby być chore na ASF.

Podsumowanie.

Znalezienie Afrykańskiego Pomoru Świń w Wielkopolsce oznaczałoby katastrofę dla naszego przemysłu mięsnego i hodowców trzody. Należy pamiętać o tym, że wiele zakładów nie kupuje ze stref ASF. To będzie też dobry pretekst aby obniżyć ceny skupu dla naszych hodowców.

[Aktualizacja]

Główny Lekarz Weterynarii podał, że znalezione dziki są wolne od Afrykańskiego Pomoru Świń.

Źródło: Tygodnik Rolniczy

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply