UE liderem dostaw wieprzowiny do Chin.

W ostatnim czasie Unia Europejska stała się największym importerem wieprzowiny do Chin. Jej udział wynosi aż 60% całego importu. W szczególności to dzięki Niemcom i Hiszpanom jest UE liderem dostaw wieprzowiny do Chin.

Planowany deficyt na rynku?

Analitycy rynku twierdzą, że chiński rząd akceptuje poziom deficytu na rynku wieprzowiny na poziomie 5%. Wnioski takie wyciągane są na podstawie rosnących wymagań dla nowych gospodarstw rolnych, ograniczeń związanych z kwestiami środowiskowymi i rosnącym brakiem wykwalifikowanej siły roboczej. Daje to szansę na skorzystanie z tego chłonnego rynku wielu krajom.

Amerykanie na drugim miejscu.

Import wieprzowiny z Ameryki Północnej stanowił w 2016 roku 21%. Dla amerykańskich firm ograniczeniem był zakaz stosowana raktopaminy (stymulatora wzrostu) u tuczników z których mięso wysyłane jest do Chin. W Europie raktopamina jest zakazana w produkcji trzody chlewnej od 1996 roku.

Chińczycy chcą jeść lepiej.

W ubiegłych dziesięcioleciach podaż i popyt na chińskim rynku wieprzowiny był zbilansowany. Systematycznie rosły one na podobnym poziomie. W połowie lat 2000 wzrost konsumpcji wieprzowiny przyspieszył przez co zaczął rosnąć import. Chiny były znane z chłonnego rynku na podroby i produkty uboczne. Z czasem jednak popyt zmieniał się w kierunku bardziej wartościowych gatunków mięsa.

Analitycy spodziewają się, że konsumpcja wieprzowiny powinna dalej rosnąć. Aby podołać wzrostowi popytu, chińczycy wspierają produkcję trzody chlewnej dotacjami na inwestycje w gospodarstwach rolnych oraz ustalając krajowe ceny wieprzowiny.

Podsumowanie.

To dzięki wysokiej jakości mięsa stała się UE liderem dostaw wieprzowiny do Chin. Ze zmian popytu wynika, że Chińczycy się bogacą i chcą jest coraz lepszą wieprzowinę. To daje szansę unijnym producentom, którzy skupiają się na jakości, a nie na cenie. Wymagania dotyczące dobrostanu i zdrowotności zwierząt w Europie są znacznie wyższe niż w innych częściach świata. Wskazywany 5% deficyt na rynku wieprzowiny w skali rynku chińskiego jest ogromny i nawet niewielkie zmiany powodują duże wahania cen mięsa na świecie. Pozostaje kwestia czy poziom ten będzie rosnąć czy maleć.

Źródło: Pig Progress

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply