Rosyjska firma Kuban ofiarą amerykańskich sankcji.

W miniony piątek Ministerstwo Finansów USA wprowadziło sankcje przeciwko 24 czołowym rosyjskim biznesmenom i urzędnikom rządowym. Wśród nich są aktywa będące własnością bądź pod kontrolą Olega Deripaski. I tak stała się firma Kuban ofiarą amerykańskich sankcji.

Amerykańskie sankcje gospodarcze.

Amerykańskie sankcje okazały się poważnym ciosem w rosyjską giełdę i obecne na niej spółki. Rubel zanotował największy dzienny spadek od ponad trzech lat. Same spółki kontrolowane przez Olega Deripaskę straciły na wartości rynkowej ponad 6 miliardów dolarów. Obywatele i firmy amerykańskie nie mogą dokonywać jakichkolwiek transakcji handlowych z firmami znajdującymi się na czarnej liście. Może to wpłynąć na stabilność finansową i możliwości eksportowe rosyjskich firm.

Kuban ofiarą amerykańskich sankcji.

Firma Kuban jest jednym z największych producentów rolnych w południowej Rosji. Firma osiągnęła w 2015 roku przychód w wysokości 168 milionów dolarów a zysk netto 35 milionów USD. Firma zajmuje się produkcja szerokiej gamy produktów rolnych. W tym także wieprzowiny i wołowiny.

Rzeczniczka prasowa firmy Kuban, Julia Pimenova, powiedziała, że amerykańskie sankcje nie powinny negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy. Firma Kuban sprzedawała swoje produkty na rynku wewnętrznym i nie handlowała z odbiorcami ze Stanów Zjednoczonych. Mimo to patrząc na spadek wartości firmy czyli zaufania inwestorów jest Kuban ofiarą amerykańskich sankcji.

Rosyjskie władze pomogą poszkodowanym.

Rosyjski rząd obiecał pomoc publiczną przedsiębiorstwom znajdującym się na czarnej liście Ministerstwa Finansów USA. Niektóre firmy już wcześniej otrzymywały takie wsparcie, ale z powodu obecnie wprowadzonych sankcji wsparcie to powinno wzrosnąć. Firma Kuban otrzymał w 2016 roku rządową dotację w wysokości 6,5 mln USD. Będą też stosowane kary administracyjne dla rosyjskich firm i obywateli, którzy odmówią współpracy z firmami z czarnej listy. Możliwe jest też wprowadzenie zwolnień podatkowych dla tych firm.

Podsumowanie.

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że Polska jest ze względów politycznych karana przez rosyjskie władze różnymi ograniczeniami. Chociażby opisywany ostatnio przykład Białorusi, która mimo obecnego na jej terenie ASF mogła wysyłać mięso do Rosji, a my nie. Jednak wprowadzone przed tygodniem amerykańskie sankcje silnie uderzyły w rosyjskie firmy. Taka reakcja giełdy oznacza, że inwestorzy obawiają się, że sankcje znacznie wpłyną na rosyjską gospodarkę. Dowodem na to jest firma Kuban, która mimo tego, że nie handluje ze Stanami Zjednoczonymi, znacznie straciła na wartości. A co musiałoby się wydarzyć, żeby Rosjanie zaczęli ponownie kupować naszą wieprzowinę i inne produkty?

Źródło: globalmeatnews.com

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply