Eksport rosyjskiej wieprzowiny wzrósł o połowę.

Jak podało rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa eksport rosyjskiej wieprzowiny wzrósł o blisko 50% w pierwszym kwartale 2018 w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Rośnie eksport.

W pierwszym kwartale 2017 roku Rosja wyeksportowała 15,4 tysiąca ton wieprzowiny. W pierwszym kwartale bieżącego roku eksport wyniósł 22,4 tysiąca ton. Eksport rosyjskiej wieprzowiny wzrósł o 7 tysięcy ton czyli o połowę. Wzrósł też eksport mięsa drobiowego i wołowiny.

Importerzy rosyjskiej wieprzowiny.

Największymi odbiorcami rosyjskiego mięsa są Ukraina, Białoruś, Wietnam, Hongkong, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wzrost wolumenu eksportu wynika z ciągłego rozwijania rynków zagranicznych i pozyskiwania kontaktów handlowych przez rosyjskie firmy. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost eksportu jest malejąca cena wieprzowiny na rynku rosyjskim. Na konkurencyjność rosyjskich produktów wpływa osłabienie rubla. W kwietniu kurs dolara do rubla wzrósł o 7%.

Podsumowanie.

Wraz ze wzrostem produkcji trzody chlewnej i wieprzowiny w Rosji, rosyjskie firmy szukają innych rynków zbytu aby upłynnić swoje towary. Dzięki temu eksport rosyjskiej wieprzowiny wzrósł. Nie będzie ona jednak stanowić zagrożenia dla polskiej wieprzowiny na rynkach zagranicznych, ponieważ Rosjanie też mają problem z Afrykańskim Pomorem Świń, a jakość ich produktów nie jest jeszcze na wysokim poziomie.

Źródło: Agro Investor

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz