Umowa handlowa pomiędzy UE a Meksykiem wspomoże eksport wieprzowiny.

W dniu 21 kwietnia w Brukseli została zawarta umowa handlowa pomiędzy UE a Meksykiem. Zgodnie z jej treścią aż 99% produktów będzie sprzedawanych bez cła. Jest tu zatem potencjał do wzrostu eksportu unijnej wieprzowiny do Meksyku.

Ułatwienia w wymianie handlowej.

W myśl zapisów jakie niesie ze sobą umowa handlowa pomiędzy UE a Meksykiem z 2000 roku, produkty wieprzowe obłożone są cłem wwozowym sięgającym do 20%. Nowe ustalenia znoszą te taryfy. Dodatkowo Meksyk ułatwi kontrolę zdrowotną importu unijnej wieprzowiny. Nie będzie konieczności sprawdzania każdej rzeźni przed wysyłką produktów mięsnych do Meksyku.

Niski poziom eksportu wieprzowiny do Meksyku.

Ze względu na dotychczasowe ograniczenia handel wieprzowiną pomiędzy UE a Meksykiem był marginalny. Teraz spodziewany jest wzrost wymiany handlowej, ponieważ europejskie produkty będą w stanie konkurować z innymi na rynku meksykańskim.

Procedury formalne.

Umowa była negocjowana przez dwa lata i zostanie sfinalizowana do grudnia 2018 roku. Będzie wymagała jeszcze zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę Ministrów Unii Europejskiej. Umowa będzie utrzymywać obecne wysokie standardy higieny mięsa. Obie strony zgodziły się na współprace w zakresie poprawy standardów dobrostanu zwierząt. Uproszczony zostanie przy tym obieg dokumentów i kontrole w meksykańskich urzędach celnych. Unia Europejska będzie traktowana jako jeden podmiot a nie jako każde państwo z osobna.

Rośnie wymiana handlowa.

Od czasu wejścia umowy handlowej z 2000 roku wymiana handlowa pomiędzy Unia Europejską a Meksykiem wzrosła o 148%. Unijny eksport żywności i napojów do Meksyku wynosi obecnie 1,4 miliarda Euro. Meksyk jest drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w Ameryce Łacińskiej.

Podsumowanie.

Zniesienie ceł na wieprzowinę przez Meksyk z pewnością pomoże europejskim producentom sprzedaż. Pomimo tego ułatwienia wejście na ten rynek na chwilę obecną niekoniecznie może być łatwe. Producenci wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych po wprowadzeniu ceł przez Chiny będą chcieli upłynnić swoje produkty. Trudno będzie z nimi konkurować, chociażby na znacznie niższe koszty transportu. Co więcej amerykanie mają mniejsze wymagania co do dobrostanu zwierząt wobec czego zwykle ich mięso jest tańsze od europejskiego.

Źródło: Global Meat News

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz