2018-05-31 Notowanie warchlaków duńskich.

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 390 DKK 400 DKK -10 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 365 DKK 370 DKK -5 DKK
konwencjonalne 355 DKK 355 DKK bz

Kurs DKK z dnia 2018-05-31 wynosi 0,5804

Notowanie obowiązuje od 04.06 do 10.06.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Najwyraźniej hodowcy nie wierzą w to, że tucz przyniesie zyski i nie kupują wystarczająco dużo warchlaków aby zrównoważyć podaż z popytem. Przyczyniło się to obniżki cen warchlaków w Danii. Tym razem obniżka nie była równomierna: warchlaki w najwyższym statusie zdrowotnym potaniały o 10 koron, warchlaki z PRRS w mniejszym stopniu, bo o 5 koron. Warchlaki o nieznanym statusie zdrowotnym pozostały bez zmian.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz