Duński parlament popiera ogrodzenie przeciw ASF.

Na granicy pomiędzy Danią a Niemcami powstanie płot ograniczający możliwość przemieszczania się dzików. To już przesądzone: duński parlament popiera ogrodzenie przeciw ASF.

Ograniczenie migracji dzików.

Duński parlament przegłosował zdecydowaną większością głosów pakiet środków zapobiegających przedostaniu się na teren Danii Afrykańskiego Pomoru Świń. Duński parlament popiera ogrodzenie przeciw ASF, który ma stanowić barierę dla dzików. To właśnie dziki są głównym wektorem przenoszenia wirusa. Płot o długości 70 km wzdłuż granicy Danii z Niemcami. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na jesień. Zakładany koszt to 10,7 mln Euro.

Nie tylko płot.

Poza ogrodzeniem pakiet regulacji przewiduje większą regulację duńskiej populacji dzików a także wyższe kary za naruszanie zasad bioasekuracji na przejściu granicznym. Planowana jest także intensywniejsza kampania informacyjna dotycząca ryzyka związanego Afrykańskim Pomorem Świń. Całkowity budżet pakietu przeciw ASF wyniesie około 16,6 mln Euro.

Minister rolnictwa jest zadowolony.

Minister rolnictwa Jakob Ellemann-Jensen jest zadowolony z tego, że duński parlament popiera ogrodzenie przeciw ASF. Wybuch epidemii spowodowałby ogromne straty gospodarcze. Szacunki mówią o 1,5 mld Euro a dodatkowo likwidację tysięcy miejsc pracy przy produkcji trzody chlewnej i mięsa. Być może dziki znajdą przejście na drugą stronę ogrodzenia, ale z pewnością będzie im trudniej. A to zmniejszy ryzyko przeniesienia się wirusa. To samo powinno być uczynione kiedy wykryto wirusa za naszą wschodnią granicą.

Źródło: ISW

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz