2018-06-07 Notowanie warchlaków duńskich.

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 380 DKK 390 DKK – 10 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 365 DKK 365 DKK bz
konwencjonalne 355 DKK 355 DKK bz

Kurs DKK z dnia 2018-06-07 wynosi 0,5725

Notowanie obowiązuje od 11.06 do 17.06.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Pomimo podwyżki cen tuczników w Niemczech, warchlaki duńskie jeszcze potaniały. Co prawda tylko w najwyższym statusie zdrowotnym, ale jednak jest to obniżka – o 10 DKK. Najprawdopodobniej hodowcy biorą pod uwagę to, że obecnie kupowane warchlaki zostaną sprzedane za 3-4 miesiące czyli na jesień, tj wrzesień – październik. Zwykle w tym czasie nie ma większego zapotrzebowania na tuczniki i cena dołuje.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz