2018-06-14 Notowanie warchlaków duńskich.

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 360 DKK 380 DKK -20 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 345 DKK 365 DKK -20 DKK
konwencjonalne 335 DKK 355 DKK -20 DKK

Kurs DKK z dnia 2018-06-14 wynosi 0,5739

Notowanie obowiązuje od 18.06 do 24.06.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Najwyraźniej mamy spory zastój na rynku warchlaków, ponieważ Duńczycy kolejny tydzień muszą obniżać ceny swoich zwierząt. Tym razem obniżka wyniosła całkiem sporo, bo aż 20 DKK i to we wszystkich statusach zdrowotnych. Teraz mamy okres kiedy nabywane warchlaki dojdą do wagi rzeźnej we wrześniu i październiku czyli okresie kiedy zwykle nie ma wysokiej ceny tuczników. to zapewne główny czynnik powodujący niskie zapotrzebowanie na warchlaki. Nie jest wykluczone, że będą jeszcze kolejne spadki cen w najbliższym czasie.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply