2018-06-21 Notowanie warchlaków duńskich.

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 355 DKK 360 DKK -5 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 335 DKK 345 DKK -10 DKK
konwencjonalne 325 DKK 335 DKK -10 DKK

Kurs DKK z dnia 2018-06-21 wynosi 0,5813

Notowanie obowiązuje od 25.06 do 01.07.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

W związku z niskimi cenami skupu tuczników, niższymi niż oczekiwaliby hodowcy, drastycznie spadło zapotrzebowanie na warchlaki z Danii. A ten zastój spowodował znaczne problemy duńskich producentów warchlaków, którzy zostali zmuszeni do kolejnej obniżki cen. Warchlaki w najwyższym statusie zdrowotnym potaniały o 5 DKK a pozostałe o 10 DKK. Najprawdopodobniej nie jest to koniec obniżek cen warchlaków, ponieważ na horyzoncie nie widać podwyżek cen skupu tuczników.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz