UE: mniejsze obroty eksporterów wieprzowiny

W pierwszym kwartale bieżącego roku nie był najlepszy dla unijnych producentów mięsa. Jednym z głównych czynników są mniejsze obroty eksporterów.

Gorsze warunki handlowe.

Mniejsze obroty eksporterów wynikają przede wszystkim z tego, że zawarli oni gorsze umowy dotyczące sprzedaży wieprzowiny niż w roku ubiegłym. W związku z tym niewielki wzrost sprzedaży mięsa nie przyczynił się do wzrostu przychodów. Otrzymali oni mniej pieniędzy za swój towar.

Bariery handlowe i niższe ceny.

Według danych Komisji Europejskiej mniejsze obroty eksporterów wynikają z niższych cen sprzedaży. Średnia wartość eksportu jednej tony mięsa spadła o 148 EUR do 1903 EUR w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. W ujęciu procentowym spadek wyniósł 7,2%. Wpływ na to miało umocnienie się EUR do innych walut i obniżenie światowego poziomu cen. Na ten drugi czynnik wpłynęły: wzrost podaży mięsa w eksporcie, rosyjskie bariery importowe i malejący popyt w Chinach.

Mniejszy eksport do Chin.

Wielkość sprzedaży wieprzowiny od stycznia do kwietnia 2018 nieznacznie wzrosła o 0,2 % czyli prawie 1,30 mln ton. Tymczasem obroty z Chinami były niższe niż w zeszłym roku. Chińczycy kupili 463 tys ton europejskiej wieprzowiny co oznacza spadek o 29 tys ton (5,9%) w analogicznym okresie zeszłego roku. Chińczycy są obecnie najważniejszym odbiorcą unijnej wieprzowiny z udziałem 36% w eksporcie.

Mniejsze obroty eksporterów, ale nie na wszystkich rynkach.

Poza pogarszającą się sprzedażą do Chin, sprzedaż do innych krajów azjatyckich wzrosła. Eksport do Japonii wzrósł o 6,6% do poziomu 147 tys ton w pierwszych czterech miesiącach 2018 do takiego samego okresu 2017. Eksport wieprzowiny do Korei Południowej wzrósł aż o 25% do poziomu 121,5 tys ton.

Źródło: SUS


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/