Będzie zwiększenie pomocy dotyczącej ASF o 20 mln zł

Sejmowa komisja finansów poparła zwiększenie pomocy dotyczącej ASF o 20 mln zł. Będzie ona przeznaczona dla rolników poszkodowanych przez Afrykański Pomór Świń. Takie założenie przewiduje plan finansowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zwiększenie pomocy dotyczącej ASF o 20 mln zł.

Z dodatkowej kwoty przeznaczonej na zwiększenie pomocy dotyczącej ASF o 20 mln zł, 15 mln zł ma zostać przeznaczone na wsparcie finansowe w formie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń z terenów zagrożonych Afrykańskim Pomorem Świń. Udzielone pożyczki mają pomóc w sfinansowaniu nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.

Duża ilość wniosków o przyznanie pomocy.

Uzasadnienie do wniosku na zwiększenie pomocy dotyczącej ASF o 20 mln zł potwierdzone jest liczbą wniosków złożonych do ARiMR. Do dnia 10 lipca zostało złożone 350 wniosków na kwotę ponad 63 mln zł. Zostało już zawartych 308 umów pożyczek o łącznej wartości ponad 50 mln zł. Zarezerwowano na ten cel 56 mln zł, a więc niewystarczająco na zaspokojenie wszystkich potrzebujących.

Także na wyrównanie dochodów.

Pozostałe 5 mln z dodatkowych 20 mln zł ma zostać przeznaczone na wyrównanie kwoty dochodów uzyskanych przez producenta świń. Takie wsparcie także cieszy się dużym zainteresowaniem. Do dnia 10 lipca złożono 1058 wniosków na kwotę 26,7 mln zł. ARiMR ma zarezerwowane na ten cel 20 mln zł.

Pozostanie jeszcze rezerwa do wykorzystania.

Środki przeznaczone na zwiększenie pomocy dotyczącej ASF o 20 mln zł pochodzić będzie ze specjalnej rezerwy celowej. Pozostanie w niej jeszcze 15 mln zł na nieprzewidziane wydatki. Nie jest to wielka kwota, ale w razie potrzeby będzie mogła jeszcze wesprzeć rolników w tym roku.

Źródło: PAP


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/