166 ognisko ASF u świń

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o tym, że zostało stwierdzone 166 ognisko ASF u świń. Szybko przybywa kolejnych ognisk w Polsce. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował kolejne. Pomijając przypadki występowania Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików, przypadków jest bardzo dużo. Niezwykły przyrost ilości wykrywanych ognisk to nie tylko wina dobrej pogody, która sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Intensywne badania i szeroko zakrojona kontrola bioasekuracji. Nawet mimo tego, że Państwowa Inspekcja Weterynaryjna ma niewystarczające kadry, kontrole są prowadzone na szeroką skalę. Im większa skala kontroli, tym większa wykrywalność nowych ognisk.

166 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 166 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 20 lipca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 2 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Horodło, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim.

Rozpoczęto likwidację ognisk.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz