Ubojnie duszą ceny skupu

Pomimo fali upałów jakie przetaczają się przez Europę, w branży mięsnej wieje chłodem. A to z powodu tego, że ubojnie duszą ceny skupu. Rzeźnie nie maja dużego zapotrzebowania na żywiec więc obniżają ceny.

Problemy głównie duńskich i holenderskich hodowców

Niemal w całej Europie ceny mięsa spadają. Dotyczy to przede wszystkim Holandii i Danii. Kraje te są w dużym stopniu uzależnione od eksportu. To wyhamowanie dynamiki eksportu spowodowało, że ubojnie duszą ceny skupu. Ceny w Danii pozostały w tym tygodniu bez zmian. W Holandii ceny spadły o kolejne 2 centy.

Ubojnie duszą ceny skupu

W Niemczech zwłaszcza Vion i Toennies, największe ubojnie dusza ceny skupu. W zeszłym tygodniu skutkowało to obniżką o 3 centy, a teraz cena spadła  jeszcze o 2. Spadek ceny w Niemczech nastąpił przy malejących wielkościach ubojowych. Wolumen uboju spadł poniżej 900 tysięcy sztuk, czyli wyraźnie poniżej wielkości ubojowych sprzed roku.

Europa Południowa ma się dobrze

W Europie Południowej jeszcze nie są odczuwalne skutki spadków cen. Hiszpania i Włochy mają wsparcie w postaci dodatkowego popytu ze strony turystów. Sytuacja może się zmienić kiedy skończy się lato i sezon urlopowy. Handel mięsem w Europie to system naczyń powiązanych więc prędzej czy później i te kraje odczują skutki spadku cen.

Źródło: ISN


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/