Unia Europejska kupi więcej soi z USA

Według raportu Komisji Europejskiej Unia Europejska kupi więcej soi z USA. Ma się to nijak do oczekiwania Europy do uniezależnienia się od importowanej soi.

Amerykańska soja jest atrakcyjna dla Europejczyków

Unia Europejska zaimportuje znacznie więcej soi z USA niż w roku ubiegłym. Z raportu wynika, że w lipcu bieżącego roku zaimportowano 359 tysięcy ton. Tymczasem rok temu było to niecałe 100 tysięcy ton. Import śruty sojowej wzrósł jeszcze bardziej – z 5 tysięcy ton w zeszłym roku do 185 tysięcy w roku bieżącym.

Chińskie cła przyczyniły się do spadku cen

Więcej soi z USA zostanie zakupione ze względu na ograniczenie importu przez Chiny. Do tej pory największym odbiorcą amerykańskiej soi byli Chińczycy. Chińskie cła spowodowały, że więcej soi z USA trafiło na rynek i jej ceny spadły. Dzięki temu była bardziej atrakcyjna niż soja z innych źródeł.

Brazylijska soja jest droższa

Cena amerykańskiej soi kosztowała w lipcu 335 Euro/tonę. Nie jest tańsza niż w zeszłym roku, ale i tak sporo tańsza od soi z Brazylii. Brazylijska soja kosztowała w zeszłym roku 333 Euro/tonę. W tym roku już 358 Euro/tonę. 23 Euro różnicy to wystarczająco dużo by zachęcić Europejczyków do zakupu amerykańskiej soi.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/