2018-08-08 Notowanie tuczników niemieckich VEZG (ZMP, Duża Giełda)

Opublikowano notowanie tuczników niemieckich VEZG (tzw. Duża Giełda, ZMP). Notowania ZMP określają ceny dla niemieckiego rynku tuczników. Ma także zastosowanie w kontraktach na tuczniki i mięso.

Początkowo przyjmowało się, że cena obowiązuje na kolejny tydzień. Z czasem jednak cena zaczęła obowiązywać od czwartku bieżącego tygodnia do środy kolejnego tygodnia.

Dzisiaj według notowań VEZG także polskie zakłady mięsne ustalają swoje ceny skupu, a także ceny transakcyjne mięsa. Jest to podstawa ustalania cen dla całego polskiego przemysłu mięsnego produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej. Jest często ceną bazową w kontraktach na skup tuczników lub handlu mięsem.

Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
1,49 EUR 1,41 EUR +8 centów

W odniesieniu do ostatniego notowania z dnia 2018-08-01 oznacza to wzrost ceny o 8 centów.

Przy kursie EUR 4,2619 z dnia 2018-08-08 cena za kilogram wynosi 6,35 PLN.

Cena obowiązuje od 09.08 do 15.08.

Komentarz – notowanie tuczników niemieckich VEZG (Duża Giełda, ZMP).

Niemiecka cena VEZG wystrzeliła w niebo niczym Sputnik. Niemieccy hodowcy oczekują dużych podwyżek cen i w związku z tym wzywali do bojkotu cen ustalonych przez duże ubojnie. Tylko czy ceny VEZG będą stosowane? VEZG jest organizacją rolników, więc może to być myślenie życzeniowe – tyle chcieliby dostać. Pozostaje jeszcze pytanie czy ubojnie będą chciały tyle zapłacić. W przeszłości bywało, że ubojnie ustalały swoje ceny znacznie rozbieżne od tych które ustaliło VEZG. Ciekawe zatem jak zareagują polskie ubojnie: czy ślepo przełożą podwyżkę na Dużej Giełdzie na polski grunt czy też poczekają na reakcję niemieckich ubojni. Podwyżka oznaczałaby wzrost cen skupu o 30 groszy.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz