Niemieccy hodowcy walczą o wyższe ceny skupu

Duże zakłady mięsne w Niemczech wykorzystując swoją pozycję na rynku duszą ceny. Niemieccy hodowcy walczą o wyższe ceny skupu nawołując do bojkotu.

Ubojnie pokazują swoją siłę

Niemieckie zakłady zamiast cen z notowań tuczników np. VEZG ustalają swoje ceny tzw. Hauspreis. Są ona niższe, co nie podoba się hodowcom, którzy walczą o wyższe ceny skupu. Produkcja świń nie przynosi wielkich zysków i hodowcom trudno się utrzymać. Tymczasem zakłady skutecznie obniżają ceny skupu, co odbija się także na producentach warchlaków. Ceny warchlaków w ostatnim czasie także znacznie spadły.

Hodowcy walczą o wyższe ceny skupu

Pomimo zwiększenia zapotrzebowania na trzodę chlewną główne firmy wymusiły obniżkę cen. To doprowadziło do spadku cen mięsa na rynkach. Wielu hodowców ledwo pokrywa koszty produkcji. Tymczasem rosną koszty produkcji i  wymagania. Niemieccy hodowcy walczą o wyższe ceny skupu ograniczając podaż tuczników do największych ubojni stosujących swoje ceny skupu. Liczą na to, że kończące się lato spowoduje wzrost zapotrzebowania na wieprzowinę, a braki w uboju zmuszą ubojnie do podwyżek. Nawołują zatem, żeby nie sprzedawać ubojniom tuczników po cenach Hauspreis. Liczą na solidarność wszystkich hodowców. Faktycznie, jeżeli hodowcy się zjednoczą mogłoby mieć to sens. Jeżeli nie teraz, to później już się to nie uda.

Źródło: ISN


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/